Jak leczyć i jakie stosować leki na CHAD?

mój mąż choruje 25 lat na CHAD Obecnie jest kolejny raz w szpitalu. Szukam wsparcia dla rodziny . Mieszkam od Gorzowa 50 km.Nie jestem mieszkanką Gorzowa i nie moge dostać wsparcia dla rodziny. potrzebuję pomocy terapeutycznej. Wydzwoniłam do wielu ośrodków ale odpowiedzi nie otrzymałam. Jakie leki mogą mężowi pomóc na zatrzymanie CHAD brał lit depachinę za każdym razem ma inne objawy. Kończy się tak że pod przymusem idzie do szpitala. Obwinia mnie o wszystko. Proszę mi pomóc znależ grupę wsparc

Mgr Anna Kic Psycholog, Szczecin

Dzień dobry,
w kwestii doboru leków dla męża jedyna osobą która może udzielić Pani fachowej porady w tym względzie jest prowadzący lekarz psychiatra. Niestety zdarza się, ze ustalenie skutecznej farmakoterapii to proces, który wymaga czasu, cierpliwości i stałego monitorowania stanu zdrowia i samopoczucia pacjenta.
Pani, jako osoba pozostająca w bliskim związku i wspierająca męża w procesie leczenia jest narażona na przewlekły stres, stad też warto skorzystać ze wsparcia psychologicznego/terapeutycznego w formie indywidualnej. W tym celu można zgłosić się do najbliższej poradni zdrowia psychicznego/innej poradni świadczącej tego typu pomoc. Aby skorzystać z poradnictwa w ramach NFZ konieczne jest uzyskanie skierowania do poradni psychologicznej.

Szanowna Pani, kwestia leków, które mąż powinien zażywać będzie wyjaśniona na karcie wypisowej ze szpitala, którą mąż otrzyma. Pani może być obecna przy wypisie jako członek rodziny, o ile mąż upoważni Panią do informacji medycznych. Być może mężowi przydałaby się poza lekami pomoc psychoterapeutyczna, w celu nauki życia z chorobą i rozpoznawania jej objawów. Nie pisze Pani o jaką pomoc terapeutyczną Pani chodzi dla rodziny. Najpopularniejszą jej odmianą jest możliwość uzyskania wsparcia w obrębie Poradni Zdrowia Psychicznego (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta), z której Pani i pozostali członkowie rodziny mogą skorzystać, jako osoby doświadczające cierpienia z powodu współżycia ze sprawiającym problemy mężem. Do tego są gabinety prywatne, ośrodki wsparcia w kryzysie, powiatowe i gminne centra pomocy rodzinne oraz cała masa innych placówek oferując wsparcie psychologiczne. W razie dalszych pytań zachęcam do kontaktu.
Pozdrawiam