Witam serdecznie!
Nie ma leków dostępnych bez recepty, które mogły by wpłynąć na Pani chorobę. W tej sytuacji konieczne jest nie tylko leczenie farmakologiczne, ale również intensywna psychoterapia. Konieczne jest dalsze leczenie pod opieka poradni psychologicznej i psychiatrycznej. Rozumiem, że mieszka Pani w małej miejscowości, ale potrzebuje Pani pomocy, opisywany przez Panią stan jest chorobą i wymaga leczenia, tym bardziej że choroba zaczyna Pani sprawiać dolegliwości bólowe - proszę pamiętać, że wielokrotne prowokowanie wymiotów może skutkować zapaleniem czy nawet pęknięciem błony śluzowej żołądka. Trzeba coś zmienić.
Proszę poważnie rozważyć wizytę u psychiatry - nie jest konieczne skierowanie, nie musi więc Pani iść z tym problemem do lekarza rodzinnego. Każdego lekarza obowiązuje również tajemnica lekarska. Proszę znaleźć siły i zmobilizować się. Trzymam za Panią kciuki.
Pozdrawiam
Witam serdecznie,
Ewidentnie cierpi Pani na zaburzenia odżywiania i najprawdopodobniej jest to najbliższe bulimii. Niestety, ale obawiam się, że sama Pani nie poradzi sobie z tym problemem. Zaburzenia odżywiania są poważną chorobą i trzeba jak najszybciej reagować. Nie pomoże w tym momencie żaden lek, który może Pani kupić bez recepty. Podstawą leczenia jest psychoterapia. Z pomocą lekarza i psychologa nauczy się Pani właściwego podejścia do jedzenia. Będzie Pani jadła kilka niedużych posiłków w ciągu dnia, by zminimalizować ryzyko prowokowania wymiotów. Po posiłkach pozostanie Pani pod obserwacją przez minimum godzinę i nie wolno będzie Pani w tym czasie pójść do toalety. Ważne jest też uzupełnienie niedoborów minerałów, a w niektórych przypadkach stosuje się także leki przeciwdepresyjne.
Piesze Pani, że pochodzi z małej miejscowości i wstydzi się innych mieszkańców, obawia się że się dowiedzą. Nie mniej jednak podjęcie leczenia to jedyne wyjście. Proponuje zapisać się do lekarza w innym mieście. Jeżeli choroba będzie się pogłębiać to i tak otoczenie zauważy, że z Panią jest coś nie w porządku, że jest Pani chora. Bulimia ma istotny wpływ na funkcjonowanie osoby chorej, a także na osoby w najbliższym otoczeniu (przyjaciół, rodzinę). Bulimia strasznie wyniszcza organizm. Poraniona śluzówka jamy ustnej, uszkodzone szkliwo zębów od kwasu żołądkowego to tylko niektóre skutki choroby. Dołączają się do nich zaburzenia rytmu serca i cyklu miesięcznego, bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, mdłości, zawroty głowy. Pomyśli Pani o swojej rodzinie i zrobi to dla nich, póki nie jest za późno.
W razie dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Napady obżarstwa a odchudzanie – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Codzienne wymuszanie wymiotów i napady obżarstwa – odpowiada Mgr Renata Respondek
- Czy możliwa jest bulimia? – odpowiada Mgr Marianna Hall
- Jak ograniczyć napady bulimiczne? – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Napady obżarstwa podczas odchudzania – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Bulimia i napady obżarstwa a zabieg powiększenia piersi – odpowiada Dietetyk kliniczny Eliza Gosławska
- Wymioty po posiłkach i brak apetytu u dziewczyny a anoreksja bulimiczna – odpowiada Mgr Agnieszka Jagielak
- Funkcjonowanie z napadami głodu i obżarstwa – odpowiada Lek. Iwona Krędzielak-Manikowska
- Objawy bulimii - jak rozpoznać? – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Bulimia a płodność kobiety – odpowiada Lek. Jan Karol Cichecki
artykuły
Smutna prawda o SORach: Przekroczenie granicy godności
W maju dziennikarka Magdalena Rigamonti opisała na
Bulimia - rodzaje, przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie
Bulimia to choroba, którą charakteryzują napady ni
To cenna wskazówka dla rodziny chorego. Zwróć uwagę na objaw Russella
Żarłoczność psychiczna, czyli bulimia, to zaburzen