Jak mam radzić sobie z tymi napadami duszności?

Od dłuższego czasu borykam się z napadami silnych duszności .Lekarz rodzinny próbował leków na astmę oraz alergię (miflonide 200,ventolin 100,clatra 20),nic nie dały .Następnie przepisał Afobam który chwilowo pomógł jednak po tygodniu duszność uderzyła z taką siła że znalazłam się na pogotowiu gdzie podano mi Hydroxyzinum i kazano odstawić afobam .Przepisano mi Asentra 50 po pół tab.na noc przez 2 tygodnie . Pomocy Nie mam już siły ciągle płacze ...

Opis dolegliwości jest bardzo skąpy, jednak wzmianka o przejściowej poprawie przy stosowaniu leków przeciwlękowych może wskazywać na psychogenne podłoże duszności (rozumianej jako trudność w oddychaniu). Niektóre z charakterystycznych cech tego rodzaju zaburzeń to - dominujące wrażenie niemożności nabrania pełnego wdechu, uczucie braku powietrza przy wysokiej saturacji (nawet 100%), brak nasilania się duszności podczas wysiłku fizycznego. W tego typu problemie często dochodzi do zbyt intensywnego oddychania, co może prowadzić do hiperwentylacji (a ta z kolei do uczucia "lekkiej głowy", zawrotów głowy, mrowień i drętwień, osłabienia). Poza zaleconymi lekami pomóc mogą ćwiczenia oddechowe. Najprostsze jakie mogę zaproponować to oddychanie licząc do 4 w każdej z 4 raz (1. wdech - 2. zatrzymanie oddechu - 3. wydech - 4.zatrzymanie oddechu) Ćwiczenie należy wykonywać w bezpiecznych warunkach (siedząc lub leżąc), starając się skupić na oddechu oraz wciągać go głęboko, do brzucha. Jeśli ćwiczenie nasila duszność, należy go przerwać. Jeśli zalecone leczenie oraz ćwiczenia nie przyniosą poprawy, należy kontynuować diagnostykę przyczyn duszności. Warto pamiętać, że Asentra potrzebuje dłuższego czasu na rozwinięcie działania i po tych 2 tyg warto byłoby zwiększyć dawkę i kontynuować stosowanie leku pod nadzorem lekarza (internisty, lek. rodzinnego lub psychiatry). Hydroksyzyna czy Afobam są natomiast lekami do stosowania doraźnego - początek działania to ok. 30 min po ich zażyciu.