Jak mogę nieco przytyć?

Witam, mam 170cm wzrostu i 67kg.potrzebuje przytyć tak do 80/90 kg by wrocic na siłownie i wrocić do formy, jezeli chodzi o jedzie to jem dużo czasem to obiad jem x2 razy pod rząd ale co wyjde pobiegac czy do pracy porobie 6-7h i znowu czuje głod a nic nie tyje, myślałem o jakiś tabletkach zawarte białkiem ale nie wiem czy to zdrowe i co moge z tym zroboc ?

Dzień dobry,

Budowanie masy mięśniowej jest niewątpliwie procesem długotrwałym, który wymaga oprócz systematycznego treningu siłowego i dbałości o regenerację powysiłkową, odpowiedniej podaży energii oraz składnika budulcowego jakim jest pełnowartościowe białko, zawierające pełny komplet aminokwasów. Absolutnie kluczowy w celu rozwoju muskulatury jest dodatni bilans energetyczny (tzw. nadwyżka energetyczna), która powinna wynosić około 10% całodziennego zapotrzebowania energetycznego. Warto regularnie monitorować zmiany w składzie ciała i adekwatnie do tych pomiarów wprowadzać odpowiednie zmiany w wartości energetycznej diety. Liczne prace naukowe wskazują, że całkowite dzienne spożycie białka przez osoby aktywne fizycznie w celu zmaksymalizowania wywoływanego przez trening siłowy przyrostu siły i masy mięśniowej powinno wahać się w przedziale między 1,4 a 2,2 gram na kilogram całkowitej masy ciała. Z kolei podaż białka w jednym posiłku powinna zawierać przeciętnie 0,4 – 0,55 gram na kilogram całkowitej masy ciała i być zrealizowana w takiej ilości w co najmniej 4 spożytych posiłkach w ciągu dnia, aby zmaksymalizować odpowiedz anaboliczną u zdecydowanej większości entuzjastów treningu siłowego i miłośników kształtowania sylwetki. Może Pan pomyśleć o tym, aby przygotowywać sobie posiłki na 2-3 porcje (np. ugotowany pełnoziarnisty makaron z pieczoną piersią z kurczaka i warzywami), które będzie Pan zjadał co 2-4 godziny. Dobrym pomysłem na przekąskę jest natomiast świeży owoc, orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce, czy naturalne mleczne napoje fermentowane (kefir, jogurt, maślanka do 2% tłuszczu). Jeżeli pomimo zamieszczonych wskazówek będzie Pan miał trudność z prawidłowym skomponowaniem diety i osiągnięciem wzrostu masy ciała (w szczególności tkanki mięśniowej), to proszę się skontaktować z wykwalifikowanym dietetykiem, który Panu pomoże w tej materii. Warto również wspomnieć, że osoby, którym zależy na rozbudowie beztłuszczowej masy ciała sięgają także często po rozmaite odżywki dla sportowców oraz suplementy diety, które mogą wspierać ten proces. Na szczególną uwagę w kontekście wspomagania zwiększania masy mięśniowej u osób zaawansowanych stażem treningowym, zasługują takie suplementy jak monohydrat kreatyny, beta-alanina czy odżywki bazujące na białku serwatkowym, które mają udowodnione działanie w tej materii.

Z wyrazami szacunku,

Mgr Mateusz Durbas Dietetyk Kliniczny i Sportowy https://mateuszdurbas.pl/ https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/ https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl
  https://ranking.abczdrowie.pl/d/mateusz-durbas-dietetyk-krakow-81424