Jak mogę pomóc mojej przyjaciółce, która stwierdziła, że prawdopodobnie dopadła ją depresja?

Mam siedemnaście lat, jestem młodą kobietą. Moja przyjaciółka od dłuższego czasu czuje się źle, nie ma na nic ochoty, żadnej chęci, wszystko co wcześniej było całym jej życiem straciło teraz sens, nic nie przeżywa, patrzy na wszystko z obojętnością, nie może spać. Zastanawiam się, czy w jakiś sposób mogłabym jej pomóc i gdzie mogłabym znaleźć lekarza, z którym mogłaby porozmawiać? Z poważaniem, Amelia.

ponad rok temu

Szanowna Pani,

Sądzę, że nadszedł już najwyższy czas, aby pani przyjaciółka zobaczyła się z lekarzem. Objawy, które Pani opisała wydają mi się niepokojące i mogą wskazywać na depresję, jednak to musi ocenić psychiatra podczas badania. Proponuję zgłosić się do najbliższej Poradni Zdrowia Psychicznego, adresy znajdzie Pani w internecie. Jeśli wystąpią trudności w rodzaju bardzo oddalonego w czasie terminu wizyty, doradzałabym udanie się do lekarza psychiatry prywatnie praktykującego (adresy znajdzie Pani w ogłoszeniach prasowych lub w internecie). Nie wiem, jaka jest sytuacja finansowa osoby, której dolegliwości Pani opisała, myślę jednak, że wobec tak utrudniających funkcjonowanie objawów nie należałoby wykluczać wizyty prywatnej. Wszystko zależy od tego, jak szybko będzie mógł przyjąć Pani koleżankę lekarz w PZP.

Pozdrawiam serdecznie