Jak mogę zmienić swoją wagę i zwiększyć siłę?

Witam. Od 19 roku życia zmagam się z bólem pod lewym żebrem nasilającym się podczas wysiłku lub leżenia na brzuchu. Anglojezyczne źródła podają, że to left upper quadrant. Mam wrażenie że ból promieniuje do dołu pleców i nasila się kiedy wykonuje czynności tj. grabienie czy przeciąganie czegoś do siebie np. kiedy dźwigam meble lub wiosłuje sztanga na siłowni. Trzykrotne usg w kilkuletnich odstępach czasu nadmienia o dodatkowej śledzionie, pierwszy raz w wieku 22 lat było to 10mm, 23 lata 14mm, niedawno 60mm. Lekarz uspokaja, że to dodatkowa śledziona ale nie chce mi się w to wierzyć. Od 19 roku życia schudłem ok. 10kg, miewam zlewne nocne poty i prawdopodobnie mam wrzody żołądka czesto podbija mi się gorzka treść pokarmowa do gardła a zwłaszcza po zjedzeniu świeżych warzyw lub wieprzowiny. Wyniki podstawowych badań krwi w normie, cukier, ciśnienie również. Uprzejmie proszę o pomoc, nie mogę nic przytyć, siła mimo pracy fizycznej i uprawiania sportu spadła, jakość życia z roku na rok niższa do tego od kilku miesięcy zerowe libido.

Dzień dobry,

należałoby zdecydowanie sprawdzić czy faktycznie ma Pan wrzody żołądka czy może jedynie refluks. Obie przypadłości się leczy, aby problem się nie pogłębiał. Zachęcam do kontaktu z lekarzem pierwszego kontaktu, aby wydał skierowanie na gastroskopię, ew. testy w kierunku obecności bakterii Helicobacter, które są najczęstszą przyczyną powstawania wrzodów.

Niezależnie od tego warto byłoby zadbać o dietę. W przypadku refluksu ważne jest, aby jeść mało a często, a dietę komponować bez produktów o działaniu podrażniającym błonę śluzową żołądka.

Niepolecane są m.in. produkty ciężkostrawne, smażone, gazowane, mocno doprawione (solą lub/i na ostro). Należałoby też sprawdzić indywidualną tolerancję na produkty surowe np. warzywa czy owoce.

Po posiłku należy zachować pozycję pionową przez min. 1-2h, a na kolację nie zaleca się spożywania zup, koktajli, a więc potraw płynnych, które mogą nasilać objawy refluksu.

W przypadku choroby wrzodowej niezbędne jest leczenie antybiotykiem i zachowanie diety łatwostrawnej. Po zakończonym leczeniu można stopniowo przechodzić na dietę normostrawną.

W przypadku dalszych pytań, zachęcam do kontaktu

Ewa Ceborksa

https://www.food-diet.pl/