Jak mogę zmienić swoją wagę i zwiększyć siłę?
Witam. Od 19 roku życia zmagam się z bólem pod lewym żebrem nasilającym się podczas wysiłku lub leżenia na brzuchu. Anglojezyczne źródła podają, że to left upper quadrant. Mam wrażenie że ból promieniuje do dołu pleców i nasila się kiedy wykonuje czynności tj. grabienie czy przeciąganie czegoś do siebie np. kiedy dźwigam meble lub wiosłuje sztanga na siłowni. Trzykrotne usg w kilkuletnich odstępach czasu nadmienia o dodatkowej śledzionie, pierwszy raz w wieku 22 lat było to 10mm, 23 lata 14mm, niedawno 60mm. Lekarz uspokaja, że to dodatkowa śledziona ale nie chce mi się w to wierzyć. Od 19 roku życia schudłem ok. 10kg, miewam zlewne nocne poty i prawdopodobnie mam wrzody żołądka czesto podbija mi się gorzka treść pokarmowa do gardła a zwłaszcza po zjedzeniu świeżych warzyw lub wieprzowiny. Wyniki podstawowych badań krwi w normie, cukier, ciśnienie również. Uprzejmie proszę o pomoc, nie mogę nic przytyć, siła mimo pracy fizycznej i uprawiania sportu spadła, jakość życia z roku na rok niższa do tego od kilku miesięcy zerowe libido.

MĘŻCZYZNA, 26 LAT ponad rok temu
Indeks glikemiczny w cukrzycy
Indeks glikemiczny oznacza poziom glukozy we krwi po spożyciu posiłku. Czy dla cukrzyka powinno to mieć znaczenie? Obejrzyj film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta.
Dzień dobry,
należałoby zdecydowanie sprawdzić czy faktycznie ma Pan wrzody żołądka czy może jedynie refluks. Obie przypadłości się leczy, aby problem się nie pogłębiał. Zachęcam do kontaktu z lekarzem pierwszego kontaktu, aby wydał skierowanie na gastroskopię, ew. testy w kierunku obecności bakterii Helicobacter, które są najczęstszą przyczyną powstawania wrzodów.
Niezależnie od tego warto byłoby zadbać o dietę. W przypadku refluksu ważne jest, aby jeść mało a często, a dietę komponować bez produktów o działaniu podrażniającym błonę śluzową żołądka.
Niepolecane są m.in. produkty ciężkostrawne, smażone, gazowane, mocno doprawione (solą lub/i na ostro). Należałoby też sprawdzić indywidualną tolerancję na produkty surowe np. warzywa czy owoce.
Po posiłku należy zachować pozycję pionową przez min. 1-2h, a na kolację nie zaleca się spożywania zup, koktajli, a więc potraw płynnych, które mogą nasilać objawy refluksu.
W przypadku choroby wrzodowej niezbędne jest leczenie antybiotykiem i zachowanie diety łatwostrawnej. Po zakończonym leczeniu można stopniowo przechodzić na dietę normostrawną.
W przypadku dalszych pytań, zachęcam do kontaktu
Ewa Ceborksa
https://www.food-diet.pl/