Jak można pozbyć się wody z organizmu?

jak pozbyć się wody z organizmu
KOBIETA, 68 LAT ponad rok temu
 Sylwia Ogrodowczyk
Sylwia Ogrodowczyk

Witam,

Najprosciej dietą. Dieta przeciw obrzękom pozwala wypłukać z organizmu zalegające płyny, które są przyczyną opuchlizny ciała. Dzięki dokonaniu kilku zmian w jadłospisie, waga pokaże 2-3 kilogramy mniej i poczujesz się znacznie lepiej. Sprawdź, co jeść, by pozbyć się obrzęków, a z jakich produktów należy bezwzględnie zrezygnować.

Dieta przeciw obrzękom skutecznie pozwala pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, ponieważ zwykle to błędy żywieniowe są przyczyną powstawania obrzęków. Niestety, niekiedy obrzęki mogą być skutkiem nie tylko złej diety, lecz także małej aktywności fizycznej, noszenia ciasnych ubrań czy przebywania w pomieszczeniach o wysokiej temperaturze. W takiej sytuacji dieta na obrzęki jest tylko jednym z elementów skutecznej walki z nadmiarem wody w organizmie i aby była skuteczna, należy połączyć ją ze zmianą stylu życia.
Dieta przeciw obrzękom - co jeść, by pozbyć się obrzęków?

By pozbyć się obrzęków, należy wprowadzić do diety produkty bogate potas, ponieważ ten pierwiastek pozytywnie wpływa na gospodarkę wodną organizmu. Najwięcej jest go w suszonych owocach - morelach, rodzynkach, figach. Mniej kaloryczne są pomidory, ziemniaki, marchew i seler, które także są bogactwem tego minerału. W jadłospisie nie może zabraknąć także bananów i awokado, jak również roślin strączkowych, orzechów, pestek słonecznika i owoców cytrusowych.

Z obrzękami pomogą uporać się także rutyna i krzem, które wzmacniają naczynia krwionośne. Tej pierwszej należy szukać w aronii, bzie, dziurawcu, mięcie i szczawiu. Z kolei źródłem krzemu jest kminek i herbata ze skrzypu, a obydwie substancje można znaleźć w kaszy gryczanej.

Do diety warto włączyć także owoce o właściwościach moczopędnych, takie jak cytrusy, arbuzy, truskawki, czereśnie. Substancje moczopędne można znaleźć także w warzywach, m.in. w ogórkach, pomidorach, papryce, selerze, marchewce i cebuli. Moczopędnie działają także natka pietruszki, mniszek lekarski, imbir i żurawina. Także herbatka z pokrzywy pomoże pozbyć się zalegających płynów. Wszystkie ww. produkty dają sygnał nerkom, by wydaliły z organizmu zatrzymujący wodę sód, a co za tym idzie - zalegające w tkankach płyny.

Zaburzeniom transportu wody w organizmie zapobiegnie także białko (chude mięso i twaróg, rośliny strączkowe), które wiąże wodę. Jeśli jest go za mało, płyny fizjologiczne przesączają się przez ściany naczyń krwionośnych i limfatycznych, co daje wrażenie obrzęków.
Dieta przeciw obrzękom - ważna woda

Sposobem na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu jest picie dużej ilości wody. Obrzęki mogą być bowiem wynikiem niedostatecznej ilości wody w diecie. Wtedy organizm, broniąc się przed odwodnieniem, gromadzi jej zapasy w tkance podskórnej. Dlatego należy zadbać o właściwe nawodnienie organizmu. W ciągu dnia należy przyjmować ok. 2,5 l. płynów, np. w postaci wody mineralnej (koniecznie niskosodowej), soków owocowych i warzywnych, a także ziołowych herbat.

Obrzęki mogą być także reakcją organizmu na działanie alkoholu, który powoduje m.in. rozszerzenie naczyń krwionośnych, przez co woda łatwiej z nich przesiąka i zatrzymuje się w ciele. W związku z tym w diecie na obrzęki nie powinno być miejsca na alkohol, a także na kawę i inne napoje na bazie kofeiny oraz na słodkie napoje gazowane.
Dieta przeciw obrzękom - jakie produkty wykreślić z jadłospisu?

Z diety przeciw obrzękom należy wykluczyć przede wszystkim sól w każdej postaci, ponieważ to ona w głównej mierze jest odpowiedzialna za gromadzenie się wody w organizmie i obrzęki. Pamiętaj, że sól znajduje się w wielu produktach, m.in. w wysokosodowej wodzie mineralnej, wędlinach, marynatach, mrożonkach, chlebie, a nawet słodyczach.

Wydalanie płynów z organizmu utrudnia także cukier. Podnosi on poziom insuliny, a w konsekwencji ogranicza zdolność organizmu do pozbywania się sodu, a więc i wody. Z tego względu należy oszczędnie słodzić kawę czy herbatę, a z jedzenia słodyczy lepiej w ogóle zrezygnować.

Osoby, które zmagają się z obrzękami, powinny wykluczyć z diety także produkty typu fast-food, a także wszystkie inne, które zawierają polepszacze smaku (te są obecne w żywności wysoko przetworzonej) i ostre przyprawy.

Jeśli obrzęki pojawiają się regularnie i stają się coraz bardziej widoczne, a dodatkowo nie ustępują po nocy, może to być objaw choroby. Na przykład obrzęk na twarzy lub na powiekach może wskazywać na problemy z tarczycą. Z kolei opuchlizna, która dodatkowo pojawia się na dłoniach i nogach, może być symptomem choroby nerek. Z kolei objawem problemów z układem krążenia, m.in. zakrzepicy żył, może być ból i opuchlizna na jednej z nóg. Ciężkie nogi, obrzęki i ból pojawiające się po długim staniu są wskazaniem do wizyty u lekarza, ponieważ mogą wskazywać na przewlekłą niewydolność żylną.

pozdrawiam

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty