Witam,
Należy stosować zdrową zrównoważona dietę. Unikać fast foodów, produktów wysoko-przetworzonych oraz słodyczy. Co dzień należny spożywać warzywa i owoce w jak największych ilościach w stosunku 3/4 warzyw i 1/4 owoców. Dieta powinna być urozmaicona dlatego spożywać można wszystkie rodzaje kasz, każda z wymienionych ma właściwości prozdrowotne. Oprócz zdrowego odżywiania istotna jest również aktywność fizyczna.
Pozdrawiam
Dieta ma szczególny wpływ na zmiany miażdżycowe w naczyniach krwionośnych. Osoby z nadwagą mają bowiem podwyższone wartości cukru, cholesterolu, insuliny oraz trójglicerydów. Wysoki wskaźnik tych związków powoduje podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi, co prowadzić może do uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych. Zmiany miażdżycowe są lokalizowane najczęściej u osób ze stwierdzoną otyłością brzuszną. Nadmierna tkanka tłuszczowa w okolicach brzucha sprzyja powstawaniu miażdżycy, dlatego tak ważne jest w przypadku otyłości wprowadzenie zbilansowanej odpowiednio diety oraz wykonywanie aktywności ruchowej.
Zbyt wysoki wskaźnik tak zwanego złego cholesterolu LDL we krwi to kolejna przyczyna powstania miażdżycy w tętnicach. Podwyższone wartości tego cholesterolu powoduje spożywanie tłustego i nie reguralnego jedzenia oraz brak witamin i tłuszczy roślinnych w diecie (podstawą posiłków są tłuszcze zwierzęce).
Celem zmniejszenia poziomu stężenia cholesterolu LDL w krwiobiegu jest zastosowanie urozmaiconej diety. Należy przede wszystkim spożywać warzywa i owoce, a także kasze. Każda przez Panią wymieniona ma właściwości odżywcze.
Należy także wyeliminować palenie i alkohol. Korzystanie z papierosów w sposób cykliczny zwiększa ryzyko zawału serca, następuje proces kurczenia naczyń krwionośnych i wzrost ciśnienia tętniczego krwi, pojawiają się zakrzepy, rytm bicia serca jest przyspieszony, a zmianie ulega także skład samej krwi. Zwiększone ryzyko zachorowania na miażdżycę stwierdza się także u osób spożywających alkohol w dużych ilościach.
Należy też pamiętać, że przebywając w środowisku permanentnego stresu jesteśmy także narażeni szczególnie na wystąpienie zmian miażdżycowych. Stres w nadmiernych dawkach negatywnie oddziałuje na nasz organizm, wpływa na zwiększenie ryzyka wystąpienia chorób serca, powoduje także niepokojące zmiany w układzie nerwowym obniżając jego funkcjonalność.
Pozdrawiam serdecznie!
Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA, COACH
www.nagrodzkacoaching.pl
Pytanie do lekarza i dietetyka
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy występuje u mnie zagrożenie miażdżycą? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Podwyższony poziom cholesterolu - co z tym zrobić? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy udar mózgu powoduje miażdżyca? – odpowiada Bartłomiej Rawski
- Stosowanie leków Ximve i Polocard na miażdżycę – odpowiada Dr n. med. Łukasz Szczygieł
- Czy wysiłek i stres może zwiększyć ryzyko zawału serca? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Czy udar pnia mózgu może wystąpić nagłe? – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Czy palenie papierosów wpływa na wzrost cholesterolu LDL? – odpowiada Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński
- Jak obniżyć dietą poziom cholesterolu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Usuwanie złogów tłuszczowych z naczyń krwionośnych – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Właściwości oleju z wiesiołka – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)