Jak należy przygotować się do kolonoskopii?

Jak wygląda proces przed Kolonoskopia ? Dwa dni przed zabiegiem Co można jeść i pić , czy są potrzebne jakieś badania , czy jest to zabieg z znieczuleniem
MĘŻCZYZNA, 66 LAT 4 miesiące temu

Dzień dobry.

Odpowiadając na pytanie dotyczące znieczulenia jest miejscowe oraz pod narkozą ale to wszystko zależy od wskazań medycznych i placówki wykonującej diagnostykę.

Co do przygotowania na badanie rozpoczyna się ono już tydzień wcześniej, od wyeliminowania z diety produktów zawierających nasiona, ziarna bądź pestki*, a także buraków i preparatów zawierających żelazo (w tym multiwitaminowych), które mogą z kolei wpływać na kolor śluzówki. Posiłki powinny być lekkostrawne, nie powodować wzdęć ani zaparć.

*Warto wiedzieć

Z jadłospisu przed kolonoskopią wykluczyć należy m.in. mak, siemię lniane, sezam, ziarna słonecznika (i pieczywo je zawierające), musli oraz owoce i warzywa drobnopestkowe, jak truskawki, maliny, winogrona, pomidory czy kiwi.

Przez 2-3 dni przed badaniem obowiązuje niezbyt obfita dieta płynna lub półpłynna, bazująca na kleikach, kisielach, bulionach. Niekiedy dopuszczalne są też ziemniaki albo makaron. W dniu poprzedzającym kolonoskopię można zjeść lekkie śniadanie i ewentualnie rosół bez dodatków na obiad. Wieczorem lub już popołudniu – zależnie od indywidualnych wskazań oraz pory badania – zaprzestaje się jedzenia, zażyć trzeba natomiast przepisany przez lekarza środek przeczyszczający. Rozpuszcza się go w dość dużej ilości wody (1-2 l), roztwór zaś należy wypić partiami w określonym czasie. Dodatkowo, aby uniknąć odwodnienia, wskazane jest przyjmowanie zwiększonych ilości płynów, którymi mogą być: niegazowana woda mineralna, słaba herbata, kawa bez fusów i mleka, klarowne soki czy kompot bez owoców. W razie głodu pacjentowi wolno ssać landrynki. Picia – oraz ssania cukierków – należy zaprzestać na 4 godziny przed badaniem, szczególnie jeśli ma ono być przeprowadzone w znieczuleniu ogólnym.

Większość stale przyjmowanych leków można zażyć w dniu kolonoskopii rano, jednak niektóre – głównie te zmniejszające krzepliwość krwi – trzeba tymczasowo odstawić lub zamienić na inne, oczywiście w porozumieniu z lekarzem. On też powinien indywidualnie ustalić zakres i harmonogram przygotowań do badania w przypadku osób chorych na cukrzycę, kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Na kolonoskopię warto stawić się z wyprzedzeniem wynoszącym ok. 20 minut. Pozwoli to na spokojnie wypełnić ankietę na temat stanu zdrowia, alergii itp. oraz podpisać zgodę na wykonanie badania, a personelowi placówki, w której ma być ono przeprowadzone – zapoznać się z dokumentacją przyniesioną przez pacjenta. Oprócz dowodu osobistego i skierowania (jeżeli je posiada) powinien on bowiem dostarczyć jeszcze:

wyniki dotychczasowych badań układu pokarmowego – o ile je wykonano;

wyniki badań krzepliwości krwi – jeśli dana osoba przyjmuje leki przeciwzakrzepowe;

karty informacyjne dotyczące przebytych zabiegów w obrębie jamy brzusznej lub miednicy mniejszej.

Dobrym pomysłem jest ponadto przybycie na kolonoskopię w towarzystwie kogoś, kto zadba o bezpieczny powrót pacjenta do domu.

Ustalając termin badania wszelkie informacje otrzyma Pan w placówce.

Pozdrawiam

Mariusz Bek

Specjalista medycyny naturalnej

Naturoterapeuta