Jak ocenić te opisy MR u 27-latki?

Witam. Robiłam rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowego kręgosłupa w 2019r. Od tamtej pory nie robiłam dodatkowych badań , więc na tą chwilę nie wiem w jakim stanie jest mój kręgosłup. W zeszłym roku miałam mieć rehabilitacje (masaże) z których zrezygnowałam ze względu na pandemię. Bóle kręgosłupa się pojawiały, ale rzadko i zbagatelizowałam problem. Jestem w 5 miesiącu ciąży i są dni że nie umiem wytrzymać z bólu , nie potrafię stanąć na prawą nogę , jak siadam to mam problem z samodzielnym wstaniem. Proszę o poradę co w takim przypadku zrobić , czy udać się do lekarza o ile on będzie mógł pomóc ciężarnej, jeśli tak to do jakiego najlepiej? Głównie to chodzi mi o poród , nie wiem czy zdecydować się na naturalny czy od razu cesarkę żeby nie narazić kręgosłupa na większe szkody niż już mam. Pozdrawiam ( Dodam że to moje drugie dziecko , pierwsze rodziłam naturalnie w 2017 , przed porodem miewałam już bóle pleców , ale poważniejsze problemy z kręgosłupem zaczęły się po porodzie) Poniżej dodaje wynik MR : W pozycji leżącej widoczna śladowa skolioza prawostronna w górnym odcinku kręgosłupa lędzwiowego oraz wyrównanie fizjologicznej lordozy lędźwiowej. Pogranicze lędzwiowo-krzyżowe ustawione ponadto w niewielkiej rotacji. Przestrzeń międzykręgowa L5-S1 dyskretnie zwężona w części przykanałowej, z obecnością niewielkiej tylno-lewobocznej wypukliny krążka międzykręgowego śladowo modelującej lewy korzen L5.Drobne guzki Schmorla oraz wyostrzenia przednio-bocznych krawędzi trzonów kręgów na poziomach Thll-LI. Ślad wolnego płynu w zatoce Douglasa.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opis badania nie wskazuje na zaawansowane zmiany dyskopatyczne, które mogłyby dyskwalifikować możliwość porodu naturalnego czy stanowiące istotne wskazania do rozwiązania ciąży przez cesarskie cięcie. Oczywiście ostateczna decyzja o sposobie porodu należy do ginekologa prowadzącego ciążę oraz specjalisty, który na podstawie badania MRI, zebranego wywiadu i badania fizykalnego będzie w stanie ocenić ewentualne ryzyko związane z porodem siłami natury.

Jeśli jest Pani zainteresowana, odsyłam do artykułu, w którym znajdzie Pani informacje o wskazaniach do zabiegu cesarskiego cięcia: https://portal.abczdrowie.pl/wskazania-do-cesarskiego-ciecia.

W związku z tym sugeruję wizytę u ortopedy – w zależności od rodzaju i nasilenia bólu może skierować Panią do fizjoterapeuty. Faktycznie z powodu ciąży możliwości leczenia są ograniczone, ale wiele metod uśmierzania bólu kręgosłupa można stosować z powodzeniem nawet w ciąży – np. ćwiczenia czy kinesiotaping.

Proszę również pamiętać o unikaniu długotrwałego siedzenia lub stania, bo to może nasilać ból. Warto jednak wiedzieć, że z bólami pleców boryka się wiele ciężarnych – ciąża jest stanem, który nasila choroby zwyrodnieniowe, a także ból nawet u zdrowych kobiet, co ma związek z samą fizjologią ciąży.

Więcej informacji na temat bólu pleców w ciąży i sposobach na radzenie sobie z tą dolegliwością w materiałach dostępnych pod adresami: https://portal.abczdrowie.pl/bole-plecow-w-ciazy oraz https://portal.abczdrowie.pl/skuteczne-sposoby-na-bol-plecow-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.