Jak odreagować stres po szkole?

Czy długotrwały stres związany ze szkołą można odreagować zapewniając sobie wyciszenie i dość spory odpoczynek?Na końcówce LO poziom stresu był u mnie tak wielki, że nie miałam sił wyjść z łóżka, czasem pojawiały się myśli samobójcze, ogólnie takie stany depresyjne. Aktualnie dużo wypoczywam i się wyciszam. Biorę suplementy diety i staram się jeść jak najlepiej,dużo wychodzić.Czy to wystarczy aby pozbyć się tych dość poważnych skutków stresu? Boję się rozwinięcia przez to choroby np schizofrenia

Mgr Agnieszka Nowak

Witam Panią,
Objawy depresyjne (które niekoniecznie muszą oznaczać kliniczną depresję) wiążą się najczęściej z poczuciem beznadziejności, braku wpływu i bezradnością. Ostatnia klasa licealna (zwłaszcza w połączeniu z maturą i planami dostania się na wymarzone studia) mogą nasilać takie przeżycia, ponieważ uczniowie mają bardzo dużo wymagań i wiele oczekiwań (wewnętrznych i zewnętrznych) do spełniania w stosunkowo krótkim czasie. Odpoczynek jest dobrym pomysłem (po to zresztą są wakacje- o miesiąc dłuższe dla maturzystów), lecz niech Pani nie zapomina o wypoczynku aktywnym. Gdyby po wakacjach Pani samopoczucie się nie polepszyło to proszę się zastanowić nad wizytą u lekarza psychiatry.
Serdecznie pozdrawiam i życzę udanych wakacji!

Witam,

lęk jest uwarunkowany biologicznie, wzmacnia się i wzrasta jego natężenie pod wpływem czynników stresogennych. Relaksacja fizyczna powoduje odprężenie psychiczne i wpływa na polepszenie nastroju. Proszę odpoczywać czynnie i biernie, zastosować sobie dietę warzywno - owocową, przez 2 tygodnie, jeśli stan będzie się utrzymywać, to wskazana jest specjalistyczna pomoc - psychoterapia.

Pozdrawiam serdecznie