Jak odróżnić czy to problemy z nerwicą czy chora tarczyca?

Witam,mam 30lat choruje na astme ,niedoczynność i Hashimoto w listopadzie 2019r,zaczęły pojawiać się lęki,strach przed zostaniem z dzieckiem w domu,oraz objawy somatyczne takie jak ból w klatce,drżenie rąk,ucisk w gardle, duszność,migotanie serca,nerwowość,dodam że tarczycy nie leczę,gdyż wizyta przełożona covid-19, teraz moje pytanie jak odróżnić czy to nerwica daje te objawy czy tarczyca?czy przy chorej tarczycy tak samo wygląda leczenie z lęku,czy ludzie są skazani na życie w lęku?dodam ,że od stycznia uczęszczam na terapię behawioralną,lęk może nie jest tak paraliżujący ,natomiast te objawy dają w kość,proszę o odpowiedź.Pozdrawiam

Witam serdecznie,
niestety problemy z tarczycą dają bardzo często podobne objawy do typowych objawów lęku czy depresji. Czy da się odróżnić, który konkretnie objaw jest wywołany przez tarczyce? Raczej nie. Nie ma to tak naprawdę znaczenia. W leczeniu w tym wypadku najważniejsze jest ustabilizowanie u Pani poziomu hormonów. Jeżeli hormony będą ok, terapia również będzie przynosiła lepsze efekty jeżeli chodzi o walkę z lękiem. Poza tym wtedy będzie Pani miała większą jasność co do tego skąd biorę się u Pani poszczególne objawy. Sytuacja w chwili obecnej jest trudniejsza jeżeli chodzi o dostęp do lekarzy, ale duża część specjalistów prowadzi również porady online. Podstawowe badanie endokrynologiczne opiera się głównie na wywiadzie i wynikach badań, wyobrażam sobie, że na ten moment można spróbować porozmawiać z lekarzem wirtualnie czy telefonicznie. Zachęcam do poszukania takiej możliwości u swojego lekarza endokrynologa, ustalenia z nim dalszego leczenia, a tym samym do kontynuowania terapii, która na pewno okaże się pomocna i skuteczna.
Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia,
Monika Stasiak-Wieczorek