Witam.:) Rozumiem wątpliwości. Przy natłoku zadań, jakie niesie nam życie trudno czasem odróżnić zmęczenie, załamanie czy ostatecznie depresję, choć mogą się one również łączyć. Zwłaszcza, jeżeli taki stan się przedłuża. By móc odpowiedzieć w sposób wiarygodny na pani pytanie niezbędna jest konsultacja u specjalisty. Odpowiednio poprowadzony wywiad i bezpośredni kontakt pomoże znacznie szybciej określić genezę problemu, a co za tym idzie dopasować model pracy/leczenia. Może pani udać się na pierwszą wizytę zarówno do psychologa, psychiatry czy psychoterapeuty. Specjalista na podstawie wywiadu i diagnozy sprecyzuje problem i poprowadzi przez kolejne etapy leczenia/terapii i podpowie jakie procedury będą wymagane w pani przypadku. Podpowie również jaki specjalista jest odpowiedni jako pierwszy w pani przypadku. Jeżeli będzie pani wybierała lekarza psychiatrę, warto przygotować na wizytę lekarską wyniki laboratoryjne, takie jak morfologia, TSH( z FT3 i FT4), EKG, które również warunkują złe samopoczucie i będą ważnym elementem przy ewentualnym wprowadzaniu farmakoterapii. Życzę powodzenia. :) Marzena Zięba
Witam!
Na początku chcę powiedzieć, że bardzo Pani współczuję. Niezależnie od definicji, którą z trudności aktualnie Pani przechodzi – jest to doświadczenie bolesne i trudne.
Termin „załamanie nerwowe” jest często używane zamiennie z depresją, jednak są to różne zjawiska. Różnica polega na czasie przeżycia i jego jakości. Załamanie nerwowe najczęściej pojawia się nagle i jest następstwem trudnych, nieraz traumatycznych wydarzeń, do których doszło w naszym życiu i trwa raczej krócej niż depresja. Może też towarzyszyć zmianom w życiu związanym z przejściem z jednego etapu rozwojowego do drugiego. Jest to kryzys psychiczny, który może pojawić się w każdym wieku i na każdym etapie życia. Polega na silnym zachwianiu psychicznej równowagi. Osoba dotknięta takim kryzysem może mieć silne poczucie bezradności, braku sił do stawienia czoła codzienności, stany lękowe oraz szereg objawów psychosomatycznych: zawroty, bóle głowy, migreny, osłabienie, problemy trawienne, pocenie się, często gorszy sen itp. Załamanie nerwowe nie występuje w klasyfikacji chorób Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 jako jednostka chorobowa. Sposób leczenia przy załamaniu nerwowym ściśle zależy od bezpośredniej przyczyny, która była jego wyzwalaczem. Kryzys psychiczny jest potencjalną szansą na przegrupowanie, rozwój psychiczny, osiągnięcie kolejnego etapu dojrzałości. W trakcie takiego przełomu pomocne jest sięgnięcie po wsparcie specjalisty, jak psychiatra, czy psycholog.
Depresja natomiast jest chorobą. Jest to stan, który trudno ująć w krótką definicję, polega na długotrwałym obniżeniu nastroju, przy jednoczesnym złym samopoczuciu psychicznym i fizycznym. Może również pojawić się na skutek trudnych wydarzeń, jak utrata kogoś bliskiego, ciężkiej choroby, ale może być np. dziedziczna. Może mieć też przebieg o różnym nasileniu, od lekkiego do ciężkiego. Często towarzyszy jej zobojętnienie, niemożność odczuwania przyjemności, poczucie braku sensu. Od strony fizjologicznej mogą jej towarzyszyć: bóle mięśni i stawów, bóle głowy, problemy ze snem, dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Często towarzyszą jej stany lękowe, myśli samobójcze i trudność z codziennymi, najprostszymi czynnościami.
Jednak leczona depresja ma szansę przejść w stan remisji, czyli cofnięcia się objawów. Przy wdrożeniu odpowiedniej farmakoterapii oraz jednoczesnej psychoterapii, można z tego stanu wyjść. Gorąco zachęcam Panią, by nie rezygnowała Pani z siebie, ale poszukała pomocy psychiatry i psychoterapeuty. Na pewno można będzie podjąć leczenie, które przyniesie Pani ulgę. Lekarz będzie też w stanie ustalić, które z zaburzeń Pani towarzyszy.
Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę, by udało się wejść na drogę rozwiązania tych bolesnych trudności.
Poniżej załączam kilka artykułów oraz odpowiedzi na pytania o podobną tematykę, zadawane na portalu:
• https://portal.abczdrowie.pl/zalamanie-nerwowe
• https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/depresja-lekowa
• https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/powracajaca-depresja
• https://portal.abczdrowie.pl/walka-z-depresja
• https://portal.abczdrowie.pl/czy-to-juz-depresja
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Załamanie nerwowe? – odpowiada Paulina Witek
- Depresja czy załamanie nerwowe? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Czym różni się załamanie nerwowe od depresji? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Załamanie nerwowe i stan depresyjny – odpowiada Mgr Magdalena Kęsek-Strózik
- Jak pomóc chłopakowi podczas załamania nerwowego? – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Czy podane objawy świadczą o załamaniu nerwowym lub depresji? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy to depresja, załamanie nerwowe, czy działanie hormonów? – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Mam lęki po załamaniu nerwowym. Co to może być? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Załamanie nerwowe po rozstaniu z partnerem – odpowiada Mgr Barbara Szalacha
- Czy psychoterapia jest jak najbardziej wskazana? – odpowiada Redakcja abcZdrowie