Jak oduczyć się tego nawyku?

Mam 18 lat i około 7-8 miesięcy temu powrócił do mnie nawyk, który miałam już jako dziecko. Dawniej jadąc samochodem miałam odruch kręcenia głową, w taki sposób w jaki gestem pokazuje się np. odmowę. Potrafiłam kilkugodzinną drogę spędzić właśnie na takim "kręceniu", oczywiście z przerwami powodowanymi bólem szyi bądź znużeniem. Nie była to jedynie chęć by wykonywać te ruchy, robiłam to automatycznie, z wewnętrznego przymusu. Nawyk ten odzywał się jedynie podczas jazdy, a w dodatku tylko z kimś bliskim: mamą bądź tatą. Około 4 klasy zaczęłam się tego wstydzić i starałam się to powstrzymać. I w taki sposób pozbyłam się kręcenia głową na lata. Jednak kilka miesięcy temu dowiedziałam się czegoś co mocno mną wstrząsnęło i ponownie w tamtym momencie pojawił się mój nawyk. Do tej pory w wielu momentach, jednak jedynie gdy jestem sama (tak jak kiedyś, wstydzę się tego) kręcę głową. Gdy jem, oglądam film, czytam książkę, rozmawiam przez telefon, bardzo często przy zwykłych czynnościach pojawia się stary nawyk. Kręcę głową również w w stresujących momentach, np. gdy zaczyna się dziać coś negatywnego z bliską mi osobą bądź w naszej relacji. Mam wrażenie, że to nie ja kontroluję ten nawyk, lecz to on mnie zmusza do konkretnego działania. Zastanawiam się czy możliwe, że są to tiki nerwowe, może jakaś choroba psychiczna. Staram się podejść do moich podejrzeń z dużym dystansem, ponieważ w porównaniu z lekarzami mam znikomą wiedzę na te tematy.

Dzień dobry, dziękuję za skorzystanie z portalu ABC Zdrowie. Proponuję aby jak najszybciej zgłosiła się Pani do psychoterapeuty, który prześledzi z Panią rozwój ontogenetyczny, czyli okres pierwszych 15 stu lat życia, bo tam wydarzyło się coś, co spowodowało tik kręcenia głową. Ten tik może Pani sama opanować- już raz to Pani zrobiła. Proszę więc próbować przerwać to kręcenie głową. Psychoterapeuta może pomóc i wyjaśnić dlaczego się tak dzieje. Można też skorzystać z proponowanych przez internet relaksów i ćwiczeń ruchowych, to też może pomóc. Pozdrawiam