Jak odżywiać się, by chudnąć szybciej?

Mam 56 lat, wzrost 168 cm i ważę 86 kg. Mój wskaźnik MBI = 30,46. (Znalazłam w internecie, że powinnam spożywać dziennie ok. 115 g białka - po 50% roślinnego i zwierzęcego.) Jem 5 posiłków w ciągu dnia (podaję przykład jednego dnia): - wstaję rano o godz. 5:15 i wypijam 1 szklankę wody mineralnej niegazowanej z 2 łyżeczkami octu jabłkowego; - o godz. 6:00 jem pierwsze śniadanie, które zawiera: - serek wiejski 3% - opakowanie 150g, - po 50 g rzodkiewki + ogórek świeży + ogórek konserwowy, - ok. 100 g owoców np. mandarynki lub jabłko lub owoc sezonowy; - o godz. 8:00 w pracy wypijam 1 szklankę kawy - bez cukru, mleka czy śmietanki; - o godz. 9:00 jem drugie śniadanie (w pracy - zawsze zabieram swoje zrobione w domu): - 2 kromki chleba razowego - ok. 70 g, - 2 liście sałaty, - 1 plasterek chudej wędliny drobiowej lub chudej szynki, - po 50 g rzodkiewki + ogórek świeży + ogórek konserwowy; - o godz. 12:00 jem lunch, na który składa się jogurt naturalny ok. 180 - 250 g z trzema płaskimi łyżkami mieszanki otrąb (żytnie + pszenne + owsiane) + ok. 200 - 300 g jabłka lub innego owocu sezonowego.

W pracy wypijam od 4 do 6 szklanek wody mineralnej niegazowanej z sokiem z cytryny; (pracuję od 7:30 do 14:00) - o godz. 15:00 - obiad: - 1/2 op. gotowanej kaszy gryczanej lub ryżu dzikiego lub makaronu razowego, - ok. 100 - 150 g piersi kurczaka lub indyka (bez skóry) przygotowany w rękawie do pieczenia lub ryba pieczona we folii lub gotowana na parze, - 1/2 op. mieszanki HORTEX tj. ok. 225 - 300 g ugotowanej na parze, - aby zwiększyć ilość białka roślinnego - wypijam 300 ml koktajlu sporządzonego z 30 g białka sojowego z 300 ml wody; - o godz. 18:00 - 18:30 - kolacja: - jogurt naturalny 250 g z mieszanką otrąb, - po 50 g rzodkiewki + ogórek świeży + ogórek konserwowy. Gdy jest pogoda - to jeżdżę na rowerze ok. 1,5 godz. dziennie, a w soboty i niedziele - ok. 3 godz. Innych sportów nie uprawiam. Taki system odżywiania stosuję już od 5 tygodni i waga spada bardzo wolno - od 200 - 400 g tygodniowo.

Co powinnam zmienić w swoim żywieniu?

Witam!

Skuteczna utrata zbędnych kilogramów wymaga nie tylko wprowadzenia prawidłowych zasad odżywiania, ale i uzbrojenia się w cierpliwość. Pani masa ciała spada powoli, ponieważ zawsze gdy stosujemy dietę odchudzającą (która ogranicza ilość kalorii, a co za tym idzie tłuszczów i pozostałych składników pokarmowych) nasze tempo metabolizmu ulega spowolnieniu – jest to reakcja obronna naszego organizmu. Dodatkowo tylko powolne spalanie tkanki tłuszczowej jest skuteczne – szybkie kuracje odchudzające, diety cud czy głodówki dają szybki efekt, ale kilogramy prawie natychmiast wracają (i to z nawiązką), gdy przestajemy stosować dietę. Przy stosowaniu diety ograniczającej kalorie, ułożonej w sposób racjonalny np. przez dietetyka tempo utraty masy ciała to właśnie 0,5-1 kg w ciągu tygodnia. Wszystko zależy od organizmu i indywidualnych procesów zachodzących w ciele. Dlatego w Pani przypadku - ograniczenia, które sama sobie Pani postawiła są jak najbardziej uzasadnione i skutkują powolną, ale trwałą stratą tkanki tłuszczowej. Myślę, że powinna Pani nadal stosować prawidłowe nawyki żywieniowe, nieco urozmaicić jadłospis (aby się Pani nie znudził, a jednocześnie, aby organizm miał wszystkie niezbędne mu do prawidłowego funkcjonowania elementy) oraz zwiększyć aktywność fizyczną do 3 razy w tygodniu, ponieważ to właśnie ona wraz z regularnymi i zdrowymi posiłkami najbardziej wpływa na zwiększenie tempa przemiany materii, a co za tym idzie na chudnięcie.

Pozdrawiam serdecznie,

mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna