Jak opanować obsesyjne myślenie o swoim biciu serca?

Witam. Od jakiegoś czasu za bardzo wysłuchuje się w swoje ciało. Kiedy tylko szybciej bije mi serce nie mogę przestać o tym myśleć i czuje się fatalnie. Ciało drży,bolą plecy, raz zimno raz ciepło. Proszę,jak sobie z tym radzić :( Dziś czułam się zmęczona ale spędziłam miło dzień w wielkim sklepie,nie odczułam dyskomfortu. Proszę napiszcie mi co mam robić i jak radzić sobie kiedy pojawi się atak nerwicy.

Nerwicę, zaburzenia lękowe oraz somatyzacyjne (co sugeruje Pani opis objawów) najlepiej leczy się w procesie psychoterapii. Nie leczony lęk i nadmierne skupienie na swoim ciele może prowadzić do nasilenia trudności, bardziej niż pozbycia się ich (lęk przed stanami lęku powoduje, że pacjent nadmiernie skupia się na sygnałach i dolegliwościach z ciała, doszukuje się coraz to nowych sygnałów zaburzeń i jego lęk wzrasta, takie "błędne koło"). Specjalista pomoże zrozumieć zarówno przyczyny pojawiania się lęku, jego emocjonalne i osobowościowe źródła, wesprze, nauczy metod radzenia sobie z lękiem i napadami paniki, a także pomoże wprowadzić zmiany, które umożliwią pozbycie się objawów lękowych. W razie potrzeby zleci konsultacje z lekarzem psychiatrą i włączenie farmakoterapii. Wspólna zaangażowana praca pozwoli Pani pozbyć się lęku, odzyskać poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie, a tym samym satysfakcji z życia. Zachęcam do zgłoszenia się na konsultację do psychologa, psychoterapeuty. Można to zrobić prywatnie lub w ramach ubezpieczenia w placówkach mających kontrakt z NFZ (Poradnie Zdrowia Psychicznego, NZOZy). Konieczne jednak będzie skierowanie na psychoterapie wystawione przez lekarza rodzinnego lub lekarza psychiatrę.

Witam, napisała Pani że skupia się Pani na swoim ciele, odczuwa nieprzyjemne reakcje, czuje Pani lęk.Natomiast gdy była Pani w sklepie, dobrze się bawiła, czuła się dobrze. Symptomy które Pani opisała wskazują na zaburzenia lękowe, atak paniki. Proszę się zastanowić w jakich okolicznościach ta sytuacja się pojawia. Może Pani spróbować ćwiczeń relaksacyjnych.Najważniejsze spróbować w takich momentach oddychać głęboko aby uspokoić oddech, co na początku nie będzie pewnie łatwe. Można spróbować wyobrazić sobie miejsce w którym czuje się Pani spokojnie, zrelaksowana lub wybrać punkt na którym skupi Pani uwagę. Zdać sobie sprawę że lęk jest nieuzasadniony, że minie, przyjrzeć się chwilę tym emocjom. Jeżeli ta sytuacja się powtarza proszę skonsultować się psychologiem. Pozdrawiam serdecznie