Połączenie TLPD i SSRI na zaburzenia lękowo-depresyjne

Dzień dobry. Leczę się z zaburzeń lękowo-depresyjnych z objawami somatyzacyjnymi i napadmi lęku. Przyjmuję SSRI 20mg Escitalopram (Elicea) od 3 miesięcy. Na wzmożone poczucie lęku w tym lęku uogólnionego (GAD) lekarz psychiatra dodał mi 10 mg Anafranilu (docelowo 20mg). Pomimo jego zapewnień chciałbym wiedzieć czy połączenie TLPD SSRI nie jest niebezpieczne oraz czy takie dawki nie grożą zespołem serotoninowym?

Witam Pana,

Objawy lęku uogólnionego powinny ustapić po kilkunastu tygodniach terapii escitalopramem ( a także objawy somatyzacyjne i npaday paniki). Nie ma szczególnego sensu łączyć terapii stosunkowo wysoką dawką SSRI z lekiem trójcyklicznym. WArto natomiast zastanowić się nad podjęciem jakiejś formy psychoterapii. Bez omóienia swoich emocji oraz swoistej rehabilitacji po "ostrym epizodzie" zaburzeń lękowo- depresyjnych trudno będzie Panu poczuć się całkowicie dobrze. Nie warto także skupiać się na przejawiach niewielkiego lęku ( GAD?) i próbować "wykorzenić go w zarodku" z pomocą kolejnych preparatów farmakologicznych. Odczuwamy emocje, gdyż jesteśmy ludźmi. Warto uczyć się obserwować swoje emocje, a nie skupiać się na tym, aby całkowicie się ich pozbyć.

Pozdrawiam!

Justyna Holka-Pokorska