Zespół serotoninowy

Od jakiegoś czasu leczę się z depresji lękowej o klasycznych, zdaniem psychiatry, objawach. Na początku była totalna anhedonia, totalne na okrągło zmęczenie, silne napięcie mięśni zwłaszcza kończyn dolnych, zawroty głowy, suchość w ustach, brak koncentracjikłopoty ze snem (budzenie się w środku nocy), uczucie omdlenianapady lęku w sklepie, kościele, socjofobia, lęk przed telefonem, niepokój. Brak jakichkolwiek objawów ze strony układu sercowo-naczyniowego i pokarmowego. Wdrożone leczenie: lek przeciwdepresyjny z grupy SSRI na 6 tygodni spowodował znaczne ustąpienie depresji, ale brak reakcji na zmniejszenie lęków. Kolejny lek przeciwdepresyjny ze względu na działanie sedatywne - gwałtowny spadek ciśnienia krwi i pulsu do 30/m - odstawiony. Inhibitor wychwytu zwrotnego NA i 5HT - wreszcie efekt bardzo dobry. Ustąpienie objawów w 80%. Połączenie dwóch preparatów: SSRI z inhibitorem wychwytu NA  i 5HT - całkowite ustąpienie wszelkich objawów, rewelacja - czuję się jak nowo narodzony, ale nie mam manii. W związku z tym mam pytanie - jakie jest ryzyko zespołu serotoninowego? Psychiatra skojarzył mi te leki na moją odpowiedzialność i zasugerował ostrożne dawkowanie. Może zmniejszyć dawkowanie jednego lub drugiego leku? Pozdrawiam. PS Chciałbym dodać jeszcze, że nie zażywam innych lekarstw. Nigdy nie stosowałem też benzodiazepinani innych leków uspokajających.
MĘŻCZYZNA, 37 LAT ponad rok temu

Przyczyny autyzmu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu? Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są jego przyczyny.

Witam!

Równoczesne stosowanie dwóch preparatów o częściowo synergistycznym działaniu, hamujących wychwyt zwrotny serotoniny, jest związane z ryzykiem rozwoju zespołu serotoninowego. Obniżenie dawki obydwu leków nie wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Można natomiast rozważyć terapię tylko jednym lekiem o odpowiednio wysokiej dawce - takie postępowanie byłoby najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem.

Podejmujac decyzję o zmianie leczenia, należy zawsze ocenić stosunek potencjalnych korzyści, jakie można odnieść w wyniku terapii oraz związanego z terapią ryzyka.

Jeżeli objawy choroby były uporczywe, nasilone i poważnie dezorganizowały Pana życie i codzienne funkcjonowanie, a obecnie czuje się Pan wreszcie dobrze, może Pan, z zachowaniem ostrożności, pozostać przy dotychczasowym leczeniu. Jeśli jednak objawy nie miały dużego nasilenia, to należałoby zdecydować się na terapię bezpieczniejszą.

Proszę również wziąć pod uwagę, że bardzo skuteczną oraz bezpieczną metodą terapii zaburzeń depresyjnych oraz lękowych jest psychoterapia.

Z pozdrowieniami.

Z uwagi na wymogi prawa farmaceutycznego edytowano nazwy leków.

Psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
0
Magdalena Mroczek
78 poziom zaufania

Zespół serotoninowy to niebezpieczny dla zdrowia i życia stan spowodowany zbyt dużą ilością serotoniny w mózgu. Najczęściej spowodowany jest łączeniem leków o podobnym mechanizmie działania, ale pochodzącymi z rożnych grup. Moze do niego dojść na przykład przy łącznym ożyciu inhibitorów MAO i SSRI czy TLPD i SSRI czy dwóch rożnych SSRI. Najgroźniejsze wydaje się być połączenie MAO z SSRI.Czasami może wystąpić po przyjęciu pojedynczego leku z grupy SSRI w podwyższonej dawce. Jeśli zachodzi podejrzenie występowania zespołu trzeba zgłosić się natychmiast na pogotowie.

Objawy zespołu są niespecyficzne, często trudne do rozpoznania lub do odróżnienia od efektów niepożądanych przyjmowania leku. Ważne jest jakie substancje się zażyło i w przeciągu jakiego czasu. Samoistny i łagodny zespól mija samoistnie w przeciągu 24-48 godzin od odstawienia leku. W ciężkiej formie może prowadzić nawet do śmierci.

W zespole serotoninowym występują bóle głowy, halucynacje,splatanie, dezorientacja, rozszerzenie źrenic. Może dojść do podwyższenia temperatury ciała,przyspieszenia toku myślenia, sztywności mięśni i nadmiernego pocenia.
Obecnie zespól serotoninowy diagnozuje się najczęściej na podstawie tzw. kryteriów Huntera czyli triady objawów zawierającej objawy nerwowo-mięśniowe czyli sztywność mięśni, drżenia i hiper refleksje.

W Pana przypadku najlepszym rozwiązaniem wydaje się być stosowanie jednego leku w wysokiej dawce. Wypróbował Pan już jednak pewne opcje terapeutyczne i bez połączenia dwóch leków nie udało się osiągnąć spodziewanego efektu. Jeśli tylko przy tym połączeniu leków objawy zanikają to może Pan je dalej stosować.Trzeba jednak ocenić potencjalne korzyści i ryzyko i nigdy nie przyjmować więcej preparatu niż zalecone. Jeśli zauważy Pan u siebie objawy zespołu serotoninowego, proszę niezwłocznie zgłosić się na pogotowie. Procentowo nie da się określić ryzyka wystąpienia tego zespołu.

0

Witam
Zespół serotoninowy może wystąpić
w przypadku przedawkowania leków
z grupy tzw. SSRI lub przy połączeniu
2 leków działających przeciwdepresyjnie,
tzn. leków z grupy SSRI z lekami z grupy
TLPD, SNRI lub IMAO
Zatem istnieje ryzyko, że zespół
serotoninowy może wystąpić.
W terapii zaburzeń lękowych
stosuje się dwa podstawowe środki:
leki oraz psychoterapię.
Farmakologia jest leczeniem objawowym,
nie rozwiązuje problemu.
Konieczna jest psychoterapia uwzględniająca
wszystkie Pana potrzeby i problemy.
W leczeniu zespołu lękowo-depresyjnego
doraźnie można stosować antydepresanty
o dodatkowym działaniu tłumiącym lęk.
Jeżeli jednak chciałby Pan skutecznie
pozbyć się problemu i wyleczyć z lęków, depresji
i ich konsekwencji, to zachęcam do psychoterapii.
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy,
ale również dociera się do przyczyny
problemu i znajduje się sposób jego rozwiązania
Pozdrawiam serdecznie

Psycholog specjalizujący się w pracy z dziećmi z zaburzeniami wieku rozwojowego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy