Dzień dobry!
Przede wszystkim chcę Pani pogratulować tej niełatwej decyzji o definitywnym zerwaniu z nałogiem, zwłaszcza, że dodatkowo zmaga się Pani z innymi problemami emocjonalnymi. Najważniejsze, że ma Pani motywację do zmiany – i to silną, bo wewnętrzną. Znajduje się jednak Pani w sytuacji konfliktu – z jednej strony czuje przymus rzucenia nałogu z obawy przed negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a z drugiej – obawia się, że gwałtowne odstawianie papierosów dodatkowo nasili przykre objawy. Jeśli chodzi o względy medyczne, to nie ma przeciwwskazań do nagłego rzucenia palenia, nawet po wielu latach nałogu. Jednak po odstawieniu nikotyny, jak każdej substancji uzależniającej, przejściowo mogą wystąpić różne nieprzyjemne dolegliwości – zarówno ze strony organizmu, jak i psychiki. U każdej osoby przebiega to nieco inaczej, ale do najczęstszych symptomów tzw. zespołu abstynencyjnego należą: drażliwość, nerwowość, obniżenie nastroju, stany lękowe, problemy z koncentracją uwagi i pamięcią, bóle głowy, nadmierny apetyt, problemy ze snem (nadmierna senność lub bezsenność), zmęczenie. Jeśli korzysta Pani z psychoterapii, to jest w dobrym miejscu, by rozpocząć proces wychodzenia z uzależnienia, ponieważ w takich sytuacjach zwykle zaleca się korzystanie z pomocy psychologa lub terapeuty uzależnień. Sposobów na wyjście z nałogu jest wiele, ale powinna je Pani omówić przede wszystkim ze swoim terapeutą. Znając Panią, pomoże opracować skuteczny plan, bezpieczny dla Pani psychiki. Prawdopodobnie w Pani przypadku najbardziej odpowiednia będzie metoda małych kroków, czyli systematyczne zmniejszanie liczby wypalanych dziennie papierosów, co pomoże zniwelować nieprzyjemne objawy odstawienne.
Podczas rzucania palenia pomocne mogą być dla Pani wskazówki zawarte w poniższym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/uzaleznienie-od-papierosow.
Na podobne pytania odpowiedzieli już też nasi specjaliści. Zachęcam do zapoznania się z ich poradami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rzucenia-palenia-papierosow-z-dnia-na-dzien.
Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę powodzenia w walce o wolność od nałogu!
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy po rzucenie palenia można przytyć? – odpowiada Mgr inż. Marta Ścibisz
- Uzależnienie od e-papierosa – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Jak oduczyć się palenia? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Jak pokonać chęć palenia i nerwowe zachowanie podczas rzucania palenia? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Jak skutecznie rzucić palenie po operacji płuca? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Sposoby na skuteczne rzucenie palenia – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Skuteczny środek na rzucenie palenia – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Jak rzucić palenie w ciąży? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Jak namówić osobę do rzucenia palenia? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Nerwica lękowa a z złe samopoczucie podczas rzucania palenia – odpowiada Mgr Anna Ręklewska
artykuły
Jakie są różnice w paleniu papierosów i rzucaniu nałogu między kobietami a mężczyznami?
Wielokrotnie próbowałaś rzucić palenie i ciągle wr
Łatwo jest zacząć, problem pojawia się, gdy chcesz rzucić. Poznaj ludzi, którym się udało
''Rzucanie palenia jest łatwe. Robiłem to setki ra
Co się dzieje w organizmie, gdy rzucimy palenie?
Skutki rzucenia nałogu Palimy coraz mniej, ale nad