Czy nagłe rzucenie palenia nie wpłynie negatywnie na moje zdrowie psychiczne?

Dzien dobry. Cierpię na nerwicę lękową od jakis 8 lat. W ciagu ostatnich 2 lat objawy znacznie się nasiliły dlatego od tego czasu uczęszczam na terapię. Jednak aktualna sytuacja- PANDEMIA -Znou nasiliła mioje lęki. Boję się o własne zdrowie. Wsłuchuje sie nadmiernie w swój organizm. Cierpię na różnego rodzaju bóle. Sytuacje dodatkowo komplikuje fakt ze od prawie11 lat palę papierosy i z tym przede wszystkim wiążą się moje obawy. Że zachoruję na raka płuc,zawał lub udar. Cały czas mam tego typu objawy. Postanowiłam definitywnie zerwać z nałogiem. Czuje obrzydzenie do samej siebie gdy palę. Mam dość, papierosy pobudzaja mnie zbyt a to nie wskazane z moim zaburzeniem. Dlatego moje pytanie brzmi czy gdy postaram się nie palić od teraz czy nie bedzie to bardzo złe dla mnie? Mam na myśli nerwowośc,płaczliwośc i złe samopoczucie-tak podobno wygladają skutki odstawienia. Czy z moją nerwicą nie napedzę sobie wiecej lęków przy rzucaniu? Proszę o dobrą rade,już naprawdę mam dość bycia niewolnikiem nałogu....Pozdrawiam i z gory dziekuję za poświęcony czas.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Przede wszystkim chcę Pani pogratulować tej niełatwej decyzji o definitywnym zerwaniu z nałogiem, zwłaszcza, że dodatkowo zmaga się Pani z innymi problemami emocjonalnymi. Najważniejsze, że ma Pani motywację do zmiany – i to silną, bo wewnętrzną. Znajduje się jednak Pani w sytuacji konfliktu – z jednej strony czuje przymus rzucenia nałogu z obawy przed negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a z drugiej – obawia się, że gwałtowne odstawianie papierosów dodatkowo nasili przykre objawy. Jeśli chodzi o względy medyczne, to nie ma przeciwwskazań do nagłego rzucenia palenia, nawet po wielu latach nałogu. Jednak po odstawieniu nikotyny, jak każdej substancji uzależniającej, przejściowo mogą wystąpić różne nieprzyjemne dolegliwości – zarówno ze strony organizmu, jak i psychiki. U każdej osoby przebiega to nieco inaczej, ale do najczęstszych symptomów tzw. zespołu abstynencyjnego należą: drażliwość, nerwowość, obniżenie nastroju, stany lękowe, problemy z koncentracją uwagi i pamięcią, bóle głowy, nadmierny apetyt, problemy ze snem (nadmierna senność lub bezsenność), zmęczenie. Jeśli korzysta Pani z psychoterapii, to jest w dobrym miejscu, by rozpocząć proces wychodzenia z uzależnienia, ponieważ w takich sytuacjach zwykle zaleca się korzystanie z pomocy psychologa lub terapeuty uzależnień. Sposobów na wyjście z nałogu jest wiele, ale powinna je Pani omówić przede wszystkim ze swoim terapeutą. Znając Panią, pomoże opracować skuteczny plan, bezpieczny dla Pani psychiki. Prawdopodobnie w Pani przypadku najbardziej odpowiednia będzie metoda małych kroków, czyli systematyczne zmniejszanie liczby wypalanych dziennie papierosów, co pomoże zniwelować nieprzyjemne objawy odstawienne.

Podczas rzucania palenia pomocne mogą być dla Pani wskazówki zawarte w poniższym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/uzaleznienie-od-papierosow.

Na podobne pytania odpowiedzieli już też nasi specjaliści. Zachęcam do zapoznania się z ich poradami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rzucenia-palenia-papierosow-z-dnia-na-dzien.

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę powodzenia w walce o wolność od nałogu!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.