Jak osoba ze schizofrenią może zmienić postrzeganie swojej osoby wśród ludzi?

Witam choruję już kilka lat.Stwierdzono u mnie na samym poczatku zespół paranoidalny po pewnym czasie w szpitalu schizofrenie .Jestem bardzo wycofana i brakuje mi energi, towarzyszy mi brak uczuc i emocji.Leki które biorę to Seronil w najnizszej dawce i Abilify tez w najnizszej dawce. Najgorsza jest u mnie ta świadomość że jestem inna niż wcześniej.Kiedyś byłam energiczna wesoła. Ciągle mnie coś męczy, ludzie odbierają mnie jako wystraszoną przytłoczoną dziewczynę. Co jest nie tak ze mną, i czy można by było to zmienić.

Mgr Anna Jurek Psycholog, Łódź

Szanowna Pani,
pyta Pani jak sposób w jaki postrzegana jest wsród innych osoba ze schizofrenią ja mam jednak wrażenie, że jeszcze bardziej pierwotną kwestią jest- jak osoba ze schizofrenią może zmienić swój obraz siebie na bardziej pozytywny?

Pisze Pani o zmianach, które Pani u siebie dostrzega i być może odczuwa Pani, ze choroba odebrała Pani coś ważnego, energiczność wesołość, emocje i uczucia.Mam intuicje, że zmieniło się również Pani nastawienie do samej siebie. Być może czuje się Pani przytłoczona chorobą i być może dlatego ludzie również odbierają Panią jako przytłoczoną.

Choroba i leczenie to poważne zmiany w Pani życiu. Takie zmiany mają to do msiebie, że prowokują równiez zmiany w nas samych. Jestem jednak przekonana, że dzięki psychoterapii może się Pani przekonać, że lęk można zmniejszyć, emocje znów przeżywać, pewnie inaczej niż kiedyś ale to wcale nie czyni tego co może być teraz mniej wartościowym. Sądzę, że gdy zmieni Pani nastawienie do samej siebie, na powrót polubi Pani siebie to nastawienie innych ludzi do Pani zmieni się w naturalny sposób.
Pozdrawiam serdecznie

Witam, rozumiem że jest Pani trudno, widzi Pani w sobie zmiany których nie akceptuje. Czy poza leczeniem psychiatrycznym korzysta Pani również z pomocy psychologicznej? Ważne aby uczestniczyła Pani również w psychoterapii, aby móc pracować nad obrazem siebie, zastanowić się nad zmianami, do czego chciałaby Pani wrócić, jak tych zmian dokonać, jakie zmiany są możliwe. Pozdrawiam serdecznie