Jak pomóc córce, która ma depresję i nie chce się leczyć?

Moja mama ma depresję, ale nie chce iść do lekarza, jest na to zbyt dumna i uważa że nie jest wariatka, która potrzebuje psychiatry. Jak mogę jej pomóc? Jak się zachować w takiej sytuacji?

Mgr Joanna Szlasa Psychologia

Dzień dobry,
bardzo często osoby, które cierpią na depresją zaprzeczają występowaniu u nich takiego stanu w obawie przed poczuciem wstydu, ośmieszenia, czy stygmatyzacją społeczną. Obecnie temat depresji w społeczeństwie staje się coraz bardziej świadomy i zaczyna być dostrzegany, rozumiany oraz akcentowany przez co osoby cierpiące na depresją nie czują się odrzucane i osamotnione. Jeśli podejrzewa Pani, że mama wykazuje objawy charakterystyczne dla depresji, to warto, aby udała się na konsultację psychologiczną. Niestety, nie można pacjenta zmusić do leczenia. Zaprowadzenie kogoś "na siłę" nie przyniesie żądnych rezultatów, a wręcz może pogorszyć relacje. Tylko pacjent w pełni świadomy zaburzenia oraz szukający pomocy będzie mógł rozpocząć proces terapeutyczny. Rozumiem, że martwi się Pani o mamę. Bardzo ważne, aby nie zostawiała jej Pani samej z tym zaburzeniem i próbowała rozmawiać w sposób empatyczny i akceptujący. Na pewno nie można zmuszać chorego do „otrząśnięcia się” lub „wzięcia w garść”, gdyż to może negatywnie wpłynąć na stan psychiczny. Warto też mówić o tym, że pomoc psychologa, czy psychoterapeuty jest konieczna, aby wyjść z tego zaburzenia i chory sam sobie z tym nie poradzi. Na początku można powiedzieć, że będzie to tylko jedna wizyta, a później chory sam zdecyduje, czy chce kontynuować. Można też pójść z chorym do poradni, aby mu towarzyszyć.
Pozdrawiam,
Joanna Szlasa