Jak pomóc córce z głęboką depresją?

Dzień dobry.Córka choruje na cukrzycę typu I od 4 r.ż. W chwili obecnej ma 19. W międzyczasie doszły inne schorzenia, tzn. niedoczynność tarczycy, niezdiagnozowana choroba wątroby (próby wątrobowe na poziomie 1-2 tys.), niedoczynność przysadki mózgowej, nadmierna produkcja kortyzolu i wstrzymanie miesiączki (od lipca ub.r.). Dodatkowo poważne problemy z układem pokarmowym oraz uzębieniem. Spowodowało to głęboką depresję (leczy się u psychiatry). Szukam pomocy, nie wiem już jak mogę pomóc córce.

Dzień dobry.

Myślę, że najlepszą osobą dla każdego dziecka jest mama. Proszę okazać córce zainteresowanie, życzliwą ciekawość i jak najwięcej z nią rozmawiać. Jeśli nie chce rozmawiać to zapytać czy może Pani z nią posiedzieć i ją przytulić, albo potrzymać za rękę. Proszę obserwować, pytać i starać się podążać za jej potrzebami, oczekiwaniami, troskami itd.
Ponadto proponuję wizytę u dietetyka celem zapoznania się ze wskazówkami dotyczącymi odżywiania, kontynuowanie wizyt u psychiatry oraz rozpoczęcie psychoterapii.
Sądzę, że opieka endokrynologa, stomatologa i hepatologa byłaby istotnym punktem na Państwa liście.

Życzę odwagi, uważności i mile spędzonych razem chwil,
Dariusz Pysz-Waberski

Witam,

Czasami najbanalniejsze stwierdzenie jest rozwiązaniem: należy przede wszystkim być z córką czyli to co robi Pani teraz: wspierać ją w walce z problemami zdrowotnymi, towarzyszyć, motywować do kontynuowania leczenia. Przy przebiegu depresji zalecane jest podjęcie psychoterapii, która w pewien sposób "odejmuje" pracy rodzicowi. Ważne jest aby Pani również mogła liczyć na czyjeś wsparcie, nie zostawała sama z chorą córką, ale znajdowała czas na odpoczynek, na relaks, na przyjemności, gdyż nie możemy dać drugiemu człowiekowi tego, czego sami nie posiadamy - musi Pani również dbać o własne siły, zdrowie.

Życzę wszystkiego dobrego,
Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek