Jak pomóc córce z głęboką depresją?

Dzień dobry.Córka choruje na cukrzycę typu I od 4 r.ż. W chwili obecnej ma 19. W międzyczasie doszły inne schorzenia, tzn. niedoczynność tarczycy, niezdiagnozowana choroba wątroby (próby wątrobowe na poziomie 1-2 tys.), niedoczynność przysadki mózgowej, nadmierna produkcja kortyzolu i wstrzymanie miesiączki (od lipca ub.r.). Dodatkowo poważne problemy z układem pokarmowym oraz uzębieniem. Spowodowało to głęboką depresję (leczy się u psychiatry). Szukam pomocy, nie wiem już jak mogę pomóc córce.
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Teoria Becka

A. T. Beck jest twórcą teorii poznawczej, która wykorzystywana jest przy leczeniu depresji. Na czym polega wspomniana teoria poznawcza? Na ten temat wypowiada się psychiatra - Agnieszka Jamroży.

Dzień dobry.

Myślę, że najlepszą osobą dla każdego dziecka jest mama. Proszę okazać córce zainteresowanie, życzliwą ciekawość i jak najwięcej z nią rozmawiać. Jeśli nie chce rozmawiać to zapytać czy może Pani z nią posiedzieć i ją przytulić, albo potrzymać za rękę. Proszę obserwować, pytać i starać się podążać za jej potrzebami, oczekiwaniami, troskami itd.
Ponadto proponuję wizytę u dietetyka celem zapoznania się ze wskazówkami dotyczącymi odżywiania, kontynuowanie wizyt u psychiatry oraz rozpoczęcie psychoterapii.
Sądzę, że opieka endokrynologa, stomatologa i hepatologa byłaby istotnym punktem na Państwa liście.

Życzę odwagi, uważności i mile spędzonych razem chwil,
Dariusz Pysz-Waberski

0

Witam,

Czasami najbanalniejsze stwierdzenie jest rozwiązaniem: należy przede wszystkim być z córką czyli to co robi Pani teraz: wspierać ją w walce z problemami zdrowotnymi, towarzyszyć, motywować do kontynuowania leczenia. Przy przebiegu depresji zalecane jest podjęcie psychoterapii, która w pewien sposób "odejmuje" pracy rodzicowi. Ważne jest aby Pani również mogła liczyć na czyjeś wsparcie, nie zostawała sama z chorą córką, ale znajdowała czas na odpoczynek, na relaks, na przyjemności, gdyż nie możemy dać drugiemu człowiekowi tego, czego sami nie posiadamy - musi Pani również dbać o własne siły, zdrowie.

Życzę wszystkiego dobrego,
Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek

Psycholog. Autorka publikacji w czasopismach psychologicznych i medycznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy