Jak mogę pomóc mojemu chłopakowi w depresji?

Mój chłopak choruje na kilku letnią depresje. Dowiedziałam się o tym kilka dni temu, nie mam pojęcia jak mu mogę pomóc mogłaby pani mi doradzić?

Mgr Patrycja Nosel Psycholog

Szanowna Pani, bardzo ważne jest, aby chłopak pozostawał pod stałą kontrolą lekarza psychiatry. Jeżeli aktualnie jest w trakcie procesu leczenia psychiatrycznego, prawdopodobnie zapisane też zostały środki farmakologiczne mające na celu leczenie uciążliwych objawów depresyjnych. Powiedziała Pani o tym, że Pani chłopak choruje od kilku lat. Jeśli postępuje według zaleceń lekarza prowadzącego, leczenie powinno już dawać pozytywne efekty. Jeżeli objawy są w dalszym ciągu bardzo uciążliwe i nie ustępują, należy zgłosić się na kolejną konsultację do lekarza psychiatry w celu omówienia z lekarzem tego, co się dzieje z pacjentem, jakie są objawy, które nie ustępują, jak się czuje pacjent po przyjęciu lekarstw, czego by potrzebował itp. Bardzo ważna jest szczera komunikacja w lekarzem prowadzącym.
Jeżeli Pani chłopak nie korzystał z psychoterapii w depresji, bardzo do tego zachęcam. Być może lekarz psychiatra już proponował pacjentowi także taką formę leczenia. Psychoterapia jest uznaną metodą niefarmakologicznego leczenia zaburzeń psychicznych, między innymi depresji. Czasami połączenie tych dwóch form leczenia może przynieść najlepszy efekt.
Pani ze swojej strony może wspierać swojego chłopaka w procesie leczenia, co na pewno będzie niosło nieocenioną pomoc. Bardzo ważne jednak jest, aby kontynuować ten proces leczniczy, ponieważ depresja jest chorobą i samo wsparcie płynące od bliskich niestety nie wystarczy. Dlatego tym bardziej zachęcam do skorzystania z psychoterapii.
Pozdrawiam ciepło