Jak pomóc dziadkowi uzależnionemu od alkoholu?

Witam. Mój dziadek 78 lat, załamał się psychicznie po smierci syna, czyli mojego taty i nie może się pozbierać. Zaczął coraz częśćiej nadużywać alkoholu i upijać się do nieprzytomnośći. Cała sytuacja trwa już jakiś czas. Potrafi pić przez 3 dni pod rząd w dodatku sam. Twierdzi, że nie widzi żadnego problemu a nawet jeśli to uważa że już jest za stary na leczenie. Dodam, że przez niego wstydzę się zapraszać znajomych do domu gdyż pijany jest uciążliwy i potrafi gadać sam do siebie przez całą noc. Gdzie szukać pomocy dla niego i co robić w takiej sytuacji?

Dzień dobry, w opisanej przez Panią sytuacji jedynym wyjściem jest nakłonić dziadka aby udał się do psychiatry. Jeżeli dziadek nie bedzie przeciwny prosze nie zwlekać i jak najszybciej udać się do specjalistycznej poradni. Jednakże gdyby Pani dziadek miał odmienne zdanie, a tak wynika z treści tego co Pani pisze, wowczas prosze skoncentrować się na tym jak go skłonić do wizyty u lekarza. Innym rozwiązaniem to zamówić wizytę do domu. Co więcej, jak wnioskuję z opisanej sytuacji, proponuję aby Pani jak najszybciej również zasięgnęła opinii psychologa lub lekarza; Pani prywatne problemy jakie ukazane są w pytaniu do ich rozwiązania wymagają profesjonalnego wsparcia.
Mieczysław Bakun