Nieuzasadniony lęk przed dziadkiem

Czy ja jestem przewrażliwiona? Mam 20 lat, z powodu przemocy psychicznej rok temu opuściłam dom rodziców i zamieszkałam u dziadków. Babcia jest wspaniałą osobą, lecz boję się dziadka, kontroluje mnie w toalecie, łazience, zamyka drzwi i robi wielogodzinne przemowy, że dużo wymagam od innych, mało od siebie,obserwuje mnie cały dzień, a na koniec podsumowuje. Mówi o mnie same złe rzeczy i każe dziękować za "szczerość, a nie głaskanie." Boję się tego człowieka. Czy moja reakcja jest uzasadniona?
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Ważniejsze niż ocena, czy Pani reakcja jest uzasadniona, czy nie, jest fakt, że tak się Pani czuje i z tym nie ma co dyskutować. Przeżywa Pani lęk, niepokój, boi się dziadka, a wcześniej, jak Pani pisze, doświadczała przemocy psychicznej. To pozostawia ślady, które szybko bez pomocy nie znikną. Dlatego zachęcam, żeby poszukała Pani dla siebie pomocy i wsparcia u osób bądź instytucji, stowarzyszeń, które zajmują się pomocą ofiarom przemocy.

0

Ze względu na ogromnie trudne doświadczenia, które Pani opisuje, powinna Pani jak najszybciej skorzystać z psychoterapii. 12-tygodniowe programy psychoterapeutyczne (indywidualne lub grupowe) dostępne są w ramach funduszu. Proszę nie kwestionować swoich zmysłów i emocji, tylko jak najszybciej skorzystać z profesjonalnej pomocy. Jeżeli jest Pani ofiarą przemocy psychicznej, może Pani mieć silne tendencje do obwiniania siebie i bronienia agresora. Jak każdy człowiek zasługuje Pani na szacunek i poczucie bezpieczeństwa. Oprócz psychoterapii, powinna Pani również skorzystać z grupy wsparcia.
Poniżej przesyłam Pani link do informacji na temat tzw. syndromu DDD (dorosłego dziecka z rodziny dysfunkcyjnej). Być może informacje okażą się pomocne.

http://pomocnadlon-krakow.pl/dda-ddd

0

Doświadczyła Pani przekroczenia granic w domu rodzinnym, teraz podobnie jest u dziadków. Warto przyjrzeć się skąd biorą się nadużycia i jak mogłaby się Pani przed nimi bronić podczas psychoterapii indywidualnej. Przepracowanie dotychczasowych emocji, doświadczeń i zranień pozwoli się Pani od nich uwolnić, a tym samym dokonać zmiany, która da szanse na lepsze funkcjonowanie, poprawę poczucia własnej wartości, asertywności itp. W efekcie poczuje się Pani bezpieczniej i lepiej sama ze sobą, zacznie realizować i cieszyć się życiem i bardziej poukładanymi relacjami.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

portal.abczdrowie.pl
Patronaty