Nieuzasadniony lęk przed dziadkiem

Czy ja jestem przewrażliwiona? Mam 20 lat, z powodu przemocy psychicznej rok temu opuściłam dom rodziców i zamieszkałam u dziadków. Babcia jest wspaniałą osobą, lecz boję się dziadka, kontroluje mnie w toalecie, łazience, zamyka drzwi i robi wielogodzinne przemowy, że dużo wymagam od innych, mało od siebie,obserwuje mnie cały dzień, a na koniec podsumowuje. Mówi o mnie same złe rzeczy i każe dziękować za "szczerość, a nie głaskanie." Boję się tego człowieka. Czy moja reakcja jest uzasadniona?

Ważniejsze niż ocena, czy Pani reakcja jest uzasadniona, czy nie, jest fakt, że tak się Pani czuje i z tym nie ma co dyskutować. Przeżywa Pani lęk, niepokój, boi się dziadka, a wcześniej, jak Pani pisze, doświadczała przemocy psychicznej. To pozostawia ślady, które szybko bez pomocy nie znikną. Dlatego zachęcam, żeby poszukała Pani dla siebie pomocy i wsparcia u osób bądź instytucji, stowarzyszeń, które zajmują się pomocą ofiarom przemocy.

Ze względu na ogromnie trudne doświadczenia, które Pani opisuje, powinna Pani jak najszybciej skorzystać z psychoterapii. 12-tygodniowe programy psychoterapeutyczne (indywidualne lub grupowe) dostępne są w ramach funduszu. Proszę nie kwestionować swoich zmysłów i emocji, tylko jak najszybciej skorzystać z profesjonalnej pomocy. Jeżeli jest Pani ofiarą przemocy psychicznej, może Pani mieć silne tendencje do obwiniania siebie i bronienia agresora. Jak każdy człowiek zasługuje Pani na szacunek i poczucie bezpieczeństwa. Oprócz psychoterapii, powinna Pani również skorzystać z grupy wsparcia.
Poniżej przesyłam Pani link do informacji na temat tzw. syndromu DDD (dorosłego dziecka z rodziny dysfunkcyjnej). Być może informacje okażą się pomocne.

http://pomocnadlon-krakow.pl/dda-ddd

Doświadczyła Pani przekroczenia granic w domu rodzinnym, teraz podobnie jest u dziadków. Warto przyjrzeć się skąd biorą się nadużycia i jak mogłaby się Pani przed nimi bronić podczas psychoterapii indywidualnej. Przepracowanie dotychczasowych emocji, doświadczeń i zranień pozwoli się Pani od nich uwolnić, a tym samym dokonać zmiany, która da szanse na lepsze funkcjonowanie, poprawę poczucia własnej wartości, asertywności itp. W efekcie poczuje się Pani bezpieczniej i lepiej sama ze sobą, zacznie realizować i cieszyć się życiem i bardziej poukładanymi relacjami.