Wpływ rozwodu na dziecko

jestem w trakcie rozwodu,maz dreczył mnie psychicznie,mam 4 letnia córke czy powinnam pójśc do psychologa zeby ona mogła lepiej zrozumiec ta sytuacje?

Witam,
Była Pani ofiarą przemocy psychicznej męża. Córka bardziej lub mniej była również uwikłana w ten dysfunkcyjny układ. Nawet jeśli dziecko nie było ofiarą przemocy, to patrzyło na to, co się działo i również jest obciążona emocjonalnie. To już jest powód, aby skorzystała Pani z pomocy psychologa, aby przepracować skutki tej przemocy. Pomoc terapeutyczna może dać Pani siłę oraz strategie, aby w przyszłości radzić sobie w trudnych sytuacjach.Pani córka nie rozumie co się wokół niej dzieje. Potrzebuje bezpieczeństwa. Rozwód to trudna sytuacja. Rozwodzi się Pani z mężem, a co z relacjami ojciec- dziecko?, jak będzie rozwiązana sytuacja prawa dziecka?, czy tata będzie miał udział w wychowywaniu dziecka. Czy może tata będzie miał ograniczone prawa rodzicielskie? Tego nie wiem. Z psychologiem warto popracować nad kawałkiem, co po rozwodzie, jak będzie wyglądał kontakt byłego męża z córką lub jeśli idzie Pani w ograniczanie to jak dziecko na to przygotować.
Pozdrawiam
Milena Goncerz

Witam,
Na pewno w sytuacji rozwodu trzeba szczególną uwagę poświęcić dziecku, po to aby nie czuło się winne i odpowiedzialne za decyzje rodziców. Dla dziecka ważna jest sytuacja jasna i bezpieczna - nie wiem na ile jest w stanie Pani porozumieć się z mężem w sprawie kontaktów i opieki nad córką? Na pewno w tym trudnym okresie dla dziecka istotne jest to aby wzbudzała Pani poczucie bezpieczeństwa i była sina. Opisuje Pani, że mąż znęcał się nad Panią psychicznie - z doświadczenia mojej pracy z klientami w podobnej sytuacji wiem jak ciężko może być zachować siłę i nie bać się. Dlatego jeżeli miałaby Pani skorzystać z pomocy psychologa to po to, aby dostać wsparcie, zrozumienie i ukierunkowanie w tak trudnym dla Was momencie oraz móc znaleźć siłę w budowaniu bezpiecznej relacj z córką.

Pozdrawiam serdecznie,
Anna Mochnaczewska