Jak poprawić te relacje ojcem?

Witam, chcę poradzić się w sprawie relacji w rodzinie, czy to że mną jest coś nie tak czy z ojcem. Sprawa wygląda ta, że nie mogę się z nim dogadać. Ciągle coś mu nie pasuje, ubliża mi,wyzywa od niedorozwoju i niedorobionych, zawsze coś powie na przekór chociaż nie raz mam rację,jak coś robię to często kontroluje coś co robię,jakby czekał na okazje żeby dopiec. Np ostatnia sytuacja moja 5 letnia córka przypadkowo wylała trochę herbaty na krzesło (materiałowe) więc wyniosłam na dwór żeby wyschło,gdy to zobaczył wpadł w szał że powinnam wytrzec. Jak mówiłam czym to odpowiedział "gównem", wytarł sam ścierką po czym z całej siły nią we mnie rzucił, nawyzywal od niedorozwojów, kiedyś mi nawet powiedział że nawet na miano śmiecia nie zasługuje,gdy byłam młodsza z 10 lat temu gdy siostra wylała na podłogę sok, to odciągnął mnie od biurka i o mało co nie zepchnął że schodów, niestety z mężem musimy narazie mieszkać u moich rodziców ponieważ budujemy się nie daleko . Najgorsze że nie mam od nikogo wsparcia, mama często staje po jego stronie twierdząc że nie mam szacunku do niego ale jak mieć ten szacunek skoro on go nie ma do mnie. Mąż nic mu nie powie, jest obojętny, zresztą jest kierowcą i tylko w weekend jest w domu. Jak nie dać się złamać ? Bo on mnie po prostu nienawidzi, zresztą ja jego też po tym jak się zachowuje.

Mgr Joanna Szlasa Psychologia

Dzień dobry,
zachowanie Pani taty jest bardzo niepokojące i z podanego przez Panią opisu wnioskuję, że zachowuje się on agresywnie oraz wulgarnie w stosunku do Pani oraz stosuje przemoc psychiczną i fizyczną. Ewidentnie przywołane przez Panią sytuację są przykładami dręczenia, poniżania, dominacji, krytyki czy zastraszania. Nie można pozwolić na takie zachowanie, które jest karygodne i nie powinno mieć miejsca. Jest Pani osobą dorosłą, niezależną i Pani tata nie ma prawda ingerować w Pani życie, a tym bardziej nikt nie ma prawda do agresywnych zachowań oraz przemocy fizycznej. Wspomniała Pani, że nie ma Pani wsparcia ze strony mamy oraz męża. W takim przypadku zachęcam do udania się na wizytę do psychologa, z którym będzie Pani mogła porozmawiać o tej sytuacji i znaleźć wsparcie emocjonalne. Natomiast w przypadku przemocy fizycznej może Pani wezwać policję. W Polsce jest obowiązek interwencji w przypadku podejrzeń o przemoc w rodzinie, np. gdy członek rodziny zachowuje się agresywnie, policja może zastosować tymczasowy areszt na 48 godzin. Może Pani również zgłosić się do instytucji udzielających pomocy ofiarom przemocy domowej, gdzie szereg specjalistów np. prawników doradzi Pani, co można w takiej sytuacji zrobić. Na stronie www.porozumienie.niebieskalinia.pl znajdzie Pani listę organizacji pomagających ofiarom przemocy w rodzinie.
Nr na niebieską linie: 22 668-70-00.

Bardzo ważne, aby Pani zaczęła działać i nie pozwoliła na takie zachowanie, które może również mieć wpływ na Pani córkę. Przemoc fizyczna zagraża zdrowiu i życiu, a przemoc psychiczna może prowadzić do powstania różnych zaburzeń psychicznych. Proszę pamiętać, że to Pani tata jest sprawcą, a Pani ofiarą jego zachowania i nie można tego akceptować.

Serdecznie pozdrawiam,
Joanna Szlasa
www.poradnia-online.com