Jak pomóc matce uzależnionej od alkoholu?

Jak pomóc matce cierpiącej z powodu alkoholizmu? Jak namówić ją na leczenie? Ma 58 lat i dwójkę dorosłych już dzieci, które nie wiedzą jak jej pomóc. Ja jestem jednym z tych dzieci. Mama pije od 15-20 lat, ale nadal ma pracę i stwarza pozory. oczywiście do uzależnienia się nie przyznaje i problemu nie widzi. A nam już się nawet nie chce do niej jeździć na świeta (mieszkamy w innych miejscowościach) i w tym roku kolejny dylemat - pojechać czy nie? Zawsze jendnak jedziemy-dla babci. Co robic?

Dzień Dobry Pani,

Pani mama z jakiegoś powodu zadecydowała o swoim planie na życie.
Bez zgody i chęci, wyrażonej przez mamę nie ma możliwości podjęcia leczenia.

Tak, jak Pani napisała mama zawodowo nauczyła się sobie radzić i wie, że jest ważna dla Pani i Pani siostry i prawdopodobnie nie chce nic zmieniać.

Natomiast myślę i równocześnie zachęcam Panią do zadbania o samą siebie, czyli pracy z psychologiem i podjęcia terapii, gdyż pochodzi Pani z rodziny, gdzie mama nawykowo spożywała alkohol i prawdopodobne jest, że te mechanizmy nadal u Pani funkcjonują.

Terapia pozwoli Pani, na umiejętne poradzenie sobie z trudnością uzależnienia mamy od alkoholu.

Życzę Pani mądrego zadbania o siebie,
Irena Mielnik-Madej