Jak pomóc osobie uzależnionej z problemami?

Witam. Mam problem z moim bratem. Wydaje mi się, że jest uzależniony od narkotyków. On sam przyznaje, że bierze, ale nie przyznaje się do uzależnienia i nie chce się leczyć. Ciągle śpi, schudł, zaniedbuje pracę, córkę i rodzinę. Ma myśli samobójcze. Nie wiem jak mam z nim rozmawiać i co mam zrobić żeby nie pogorszyć sytuacji. Bardzo chcę mu jakoś pomóc ale boję się żeby mu bardziej nie zaszkodzić. Bardzo proszę o poradę.

Dzień dobry. Zwykle trudno jest samodzielnie pomóc osobie bliskiej, gdy uważamy jej problem za bardzo niepokojący. Zbyt silne emocje powodują często bezradność w działaniu czy komunikacji. Gorąco zachęcam do tego, aby Pani udała się do psychologa w tej sprawie. Osoba kompetentna będzie potrafiła dać Pani właściwe wskazówki do tego jak postępować, by brat zechciał podjąć pracę z profesjonalnym wsparciem ze strony psychologa lub psychoterapeuty. Pozdrawiam.

Witam,

uzależnienie od narkotyków jest chorobą, podobnie jak alkoholizm, osoba uzależniona często zaprzecza swoje uzależnienie, które można rozpoznać po zmianie zachowania, np. Pani brat zaniedbuje pracę i rodzinę. prezentuje obniżony nastrój (apatię), może też być euforia, jednak to, w fazie początkowej, często osoba taka czuje rozdrażnienie, złość, pojawiają się zachowania agresywne. Znaczny spadek wagi może być skutkiem nadużywania narkotyków oraz wskaźnikiem depresji - Pani brat przejawia myśli samobójcze, prezentuje mechanizm iluzji i negacji. Wskazana jest pomoc i leczenie psychiatryczne (natychmiastowe), takie problemy leczy się kompleksowo, w ośrodkach leczenia uzależnień.
Mogłaby Pani konsekwentnie motywować brata do leczenia, należy posługiwać się prawdziwymi argumentami.

Pozdrawiam serdecznie