Jak pomóc mężowi z zaburzeniami kompulsywnymi?

Witam, Mam problem z mężem który prawdopodobnie choruje na zaburzenia kompulsywno-obsesyjne oraz ma problemy z koncentracją. Od ponad roku po objęciu w firmie stanowiska szefa projektu (co wiąże się z ogromem pracy i odpowiedzialnością) mój mąż zmienił się nie do poznania: jest nerwowy, sprawdza rzeczy po kilka razy- (te zwykłe jak np. czy jest zamknięte okno i te ważne jak np. zrobienie jednego przelewu zajmuje mu ok. 10 ), jest impulsywny, wybuchowy, zrobił się wulgarny i agresywny no i ma spore problemy z koncentracją ( często „zawiesza się” i potrafi siedzieć przed komputerem nad jednym mailem nawet godz i nic nie zrobić). Co najgorsze odbija się to na mnie i na naszym dziecku, wieczne kłótnie i pretensje. Ja staram się oczywiście być pomocna i cierpliwa ale w natłoku obowiązków czasem również nie wytrzymuje. Niestety nie chce iść do lekarza i tłumaczy tym że „sam sobie poradzi” i że to wszystko ode mnie zależy (bo uważa że jak będę mu we wszystkim pomagała i wspierała to powinno wówczas być dobrze, ale ja nie dam rady „wszystkiego” robić-praca dom dziecko i on. Dodam jeszcze że za każdym razem gdy się kłócimy obwinie MNIE za jego problemy  Ja niestety nie wiem co mam robić, proszę o rady.

Mgr Joanna Szlasa Psychologia

Dzień dobry,
opisane przez Panią zachowanie męża może wynikać z przeciążenia pracą, nadmiernym stresem. Zaburzenia funkcji poznawczych takich jak np. koncentracja mogą być tego wynikiem. Agresja, czy zachowania wulgarne mogą być próbą dania ujścia swoim emocjom, które gromadzą się w ciągu dnia w pracy. Złożoność obowiązków w pracy oraz duża odpowiedzialność mogą powodować długotrwały stres, który w dalszej perspektywie może prowadzić do bardzo poważnych zaburzeń zdrowotnych fizycznych np. zawał, choroby serca, czy psychicznych np. fuga dysocjacyjna, czyli amnezja wsteczną. Może pojawić się też wypalenie zawodowe, które występuje często u osób pracujących intelektualnie w długotrwałym stresie. Proszę pamiętać, że nie jest to Pani wina, a obwinianie Panią przez męża jest próbą "bagatelizowania"problemu i spychaniem go do nieświadomości. Opisany przez Panią problem jest złożony. Wymaga to dalszej i głębszej diagnozy, dlatego zachęcam do udania się na wizytę do psychologa. Warto próbować przekonać męża, ponieważ samemu ciężko poradzić sobie z taką sytuacją. Ważne natomiast, aby Pani mąż sam zdał sobie sprawę z tego, że ma problem i potrzebuje wsparcia specjalisty.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa
www.poradnia-online.com