Jak pomóc partnerowi z nocnymi atakami?

Mój chłopak od czasu do czasu miewa nocne ataki, o których po wybudzeniu nic nie pamięta. Dziś w nocy obudził mnie szarpiąc mną, kiedy pomyślałam, ze coś mu się śni i zaczęłam do niego mówić, zaczął mnie bić. Obudził się bardzo przerażony, twierdząc, ze nie wie co się stało. Nad ranem miała miejsce po raz drugi podobna sytuacja, z tym, ze usłyszałam kilka szybkich i płytkich oddechów i zaczął krzyczeć. To ostatnie miało miejsce już kilkukrotnie. Zawsze przy otwartych oczach. Jak mu pomoc?

Dzień dobry. Opisane przez Panią sytuacje nie muszą świadczyć o czymś bardzo niepokojącym, ale rozumiem jak niekomfortowe to jest dla Państwa. Pani chłopak śni na tyle intensywnie, że odbywa się to nie tylko na poziomie porządkowania informacji (co jest typową sytuacją), ale także na poziomie interakcji z otoczeniem. Jest to trochę zbliżone zachowanie do zjawiska lunatykowania. Czasem takie objawy pojawiają się gdy np. dzieje się coś ważnego, intensywnego pod względem nasilenia ale także ważności w sensie emocjonalnym. Często dzieci lunatykują podczas gdy np. spędzają bardzo intensywnie czas wakacji, wyjazdów do atrakcyjnych miejsc rozrywki itp. Intensywność doznań przekracza czasem ich możliwości przetwarzania i podczas fazy snu, w której normalnie następuje konsolidacja tych informacji, następuje zbyt silne pobudzenie obszarów w mózgu odpowiedzialnych za pamięć i stymulowane są także te obszary, które odpowiadają za przekazywanie bodźców do mięśni czy ośrodków mowy. Zdarza się to także w życiu dorosłym. Może być to tendencją lub incydentalne i być spowodowane dysfunkcjami neuroprzekaźników (nie dość ukształtowany system, wpływ stymulacji środkami psychoaktywnymi, ważne i intensywne wydarzenia życiowe, zakochanie, doznania traumatyczne). Może warto przyjrzeć się trybowi życia Pani chłopaka. Czy sypia wystarczająco dużo? Może ma jakieś dodatkowe stresory aktualnie, z którymi się zmaga a może tylko jest przemęczony i objawy ustąpią w czasie. Jeżeli jednak chcieliby Państwo mieć pewność również co do diagnostyki medycznej, warto wybrać się do lekarza internisty i ewentualnie wykonać badanie podstawowe czy, jeśli będzie takie wskazanie, bardziej szczegółowe. Pozdrawiam.

Witam,

zalecałabym konsultacje neurologiczną, szczegółowe badania, które umożliwią dotrzeć do przyczyny problemu.

Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią
Rzetelna odpowiedź możliwa jest tylko podczas
osobistej konsultacji z Pani chłopakiem,
po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu okoliczności,
które doprowadziły do opisanych zaburzeń.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Witam serdecznie,

Opisana przez Panią sytuacja jest niepokojąca. Zachowania chłopaka nie są standardowe i wydają się wynikać z pewnych dysfunkcji.
Zalecałabym wizytę u neurologa i neuropsychologa.

Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA

Witam, proszę skorzystać z pomocy lekarza w poradni zaburzeń snu. Sytuacja którą Pani opisuje to zaburzenia snu, parasomnie. Przez czas, przed podjęciem leczenia, w którym będą występować sytuacje w których partner będzie zachowywał się gwałtownie, proszę zabezpieczyć miejsce żeby nie zrobił sobie krzywdy. Być może warto również zastanowić się nad tym aby Pani spała w innym miejscu. Przesyłam link do artykułu: http://psychiatria.mp.pl/bezsennosc/79966,parasomnie
Pozdrawiam serdecznie