Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 6 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak pomóc starszej osobie z urojeniami?

Witam. Moja mama ma 83 lata. Od dwóch tygodni na onamy i urojenia. Żyje w lęku i niepokoju. Nic nie chce samodzielnie wykonac w samoopiece. Boi sie stanac na nogach nic sama nie wykonuje rękoma jakby były niewladne. Nie bierze leków antydepresyjnych. Proszę mi doradzić co powinbam w takiej syruacji zrobić?
KOBIETA, 57 LAT ponad rok temu

Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?

Depresja bardzo utrudnia funkcjonowanie osoby w środowisku zawodowym, społecznym i prywatnym. Trzeba wiedzieć, kiedy jest moment na zgłoszenie się do specjalisty. O tym opowiada lekarz Zofia Antosik.

Urojenia mogą być objawem choroby neurologicznej na co wskazywałby wiek chorej. Jeśli tak jest wskazane byłoby wdrożenie leczenia psychiatrycznego. Proszę skonsultować się z geriatrą lub psychiatrą.

0

Witam. Uważam, że należałoby umówić wizytę u lekarza geriatry w pierwszym rzędzie, będzie on mógł wykonać niezbędną diagnostykę i pokierować do innych specjalistów, w tym do lekarza psychiatry. Nie wykluczone, że zachowania i samopoczucie mamy oznacza zmiany organiczne w mózgu związane z wiekiem, ale to nie oznacza, że nie można poprawić jakości jej życia. Inna kwestia, że u seniorów nie rzadkie jest występowanie depresji, która często nie jest rozpoznawana i leczonej. Jej podłoże i objawy zazwyczaj są nieco inne niż u dorosłych młodych i w średnim wieku. U seniorów mogą się pojawić między innymi trudności w wykonywaniu codziennych czynności, które wcześniej nie sprawiały problemu, spowolnienie psychoruchowe, brak apetytu, wymioty, biegunki. Może się także okazać, że mama ma niedobory witaminy B12, której przyswajanie wraz z wiekiem jest oraz słabsze, podczas gdy jest ona bardzo ważna w utrzymaniu dobrostanu psychicznego. Sytuacja wymaga więc wyjaśnienia i konsultacji z lekarzem geriatrą oraz diagnostyki. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy