Jak pomóc strachliwemu dziecku?

Od dzieciństwa aż do teraz choć jestem już dorosła bardzo wiele rzeczy napawa mnie lękiem. Kiedy urodziłam dziecko przyrzekłam sobie że nigdy nie doprowadzę go do tego że będzie się bał, nie będę go straszyć ciemnością, jakimiś dziadami, babami, które go zabiorą, duchami itd. Teraz mój synek ma 2 latka i coraz częściej widzę w jego oczach strach. Boji się ciemności, hałasów, odgłosów dochodzących od sąsiadów. Jak mu w tym pomóc? Tłumaczenie źródła jego strachu pomagają tylko na chwilę.

Aleksander Ropielewski

Warto abyście udali się na psychoterapię. Dzieci wyczuwają strach rodziców i bardzo możliwe, że jego nadmierna lękliwość wynika z obserwacji Pani reakcji na otoczenie. Wspólnie nauczycie się jak radzić sobie z nieadekwatną reakcją na niektóre bodźce - nie tylko doraźnie, ale na stałe.

Zastanawiam się na ile trudności które obserwuje Pani u swojego synka są odbiciem Pani własnych trudności. Jako osoba lękliwa ma Pani na pewno większą skłonność do obawiania się o emocje swojego dziecka.
Oczywiście jednak, o ile chce Pani uzyskać pełniejszą poradę w tym zakresie, to sugeruję udać się do psychologa dziecięcego. Może Pani w ten sposób uzyskać obiektywną opinię i poradę dotyczącą dalszego działania. Proszę też pamiętać, że dzieci w tym wieku naśladują swoich rodziców. Nauka która płynie z tego naśladowania dotyczy także sposobów reakcji emocjonalnych. Być może zatem byłoby zasadne by samodzielnie zgłosić się do specjalisty.

http;//www.gabinetzmian.pl

Dzieci potrafią czytać emocje rodziców i często powielają ich zachowania. Może być też tak, że to Pani nadal się boi i rzutuje swoje lęki na synka. Najważniejsze to zbadanie podłoża tych lęków. Dlatego zachęcam do udania się do psychologa dziecięcego, który również przeprowadzi wywiad z Panią i z pewnością wdroży odpowiednie działania.

Pozdrawiam serdecznie.