Problemy wychowawcze z 17-miesięcznym dzieckiem

witam moj 17 synek na wszystko reaguje wiskiem i kladzie sie na ziemi np nie chce sie ubierac w kurtke nie mozna normalnie go przewinac bo wisk i sie prezy a na spacerze ucieka i jak go chce wziasc to wisk i kladzie sie na ziemi co mam robic pomocy z powazaniem agnieszka

Witam,

Pani synek bada otoczenie, sprawdza, na ile może sobie pozwolić i próbuje wpływać na Panią. Zachęcam Panią do spokojnego kontynuowania swoich działań (ubierania dziecka, zdecydowanego włożenia do wózeczka i wyjścia na spacer), mimo jego sprzeciwów. Jeśli pod wpływem protestów synka zaniecha Pani swoich działań, czy będzie się z nim droczyć, to najprawdopodobniej zachęci dziecko do powielania protestów. Życzę powodzenia
Anna Gromińska

Może być tak że jest to jego sposób na "postawienie na swoim", szczególnie, jeśli ta metoda wywołuje lęk u rodziców (co jak najbardziej zrozumiałe, szczególnie w sytuacjach społecznych, w których- oprócz trudności z maluchem- jesteśmy poddawani ocenie otoczenia). W takich sytuacjach pełna miłości stanowczość i konsekwencja powinny pomóc.
Warto jednak pomyśleć o diagnostyce pod kątem zaburzeń rozwojowych- pytanie czy synek rozwija się w miarę zgodnie z oczekiwaniami dla wieku? Czy ma jakieś nietypowe zainteresowania? Trudności w kontakcie wzrokowym albo relacjach?
Jeśli się Pani niepokoi, warto, żeby małego zobaczył lekarz pediatra, który w razie czego skieruje na dalsze badania.