Energiczne zachowanie 9-miesięcznego dziecka

Witam, moj 9 miesięczny syn jest bardzo energiczny. To dobrze, wiem znaczy ze jest zdrowy, ale zastanawiam sie czy nie jest to nadpobudliwy. Nie przesypia całych nocy, w dzien spi praktycznie tylko na spacerach 2x0,5 godziny. Zaden z jego rówieśników nie jest aż tak zywy. Gdy chce sie z nim pobawić na podłodze to wspina sie na mnie lub męża skacze po nas szczypie i gryzie. Nie interesują go żadne zabawki. Do tego cały czas marudzi. Czy podane symptomy mogą wskazywać na ADHD ? Mam powód do zmart
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Fakty o zdrowiu - Oburęczne dzieci bardziej nadpobudliwe?

Lek. Katarzyna Szymczak
79 poziom zaufania

ADHD można rozpoznawać dopiero u dzieci w wieku przedkoszlnym, prosze o swoich spostrzeżenaich opowiedzieć pediatrze na następnej wizycie, konieczne jest badanie lekarskie, aby ocenić prawidłowy rozwój dziecka.
Pozdrawiam

0

Nie musi to być ADHD. Czasem podobne zachowania mogą wynikać z wrażliwości układu nerwowego, napięcia mięśniowego czy pobudzenia, dyskomfortu związanego z jakimś czynnikiem stale obecnym w domu (np cały czas włączony telewizor, bardzo jasne światło itp). Jeśli jednak maluszek ma trudności z podjęciem jakiejkolwiek bardziej statycznej aktywności, warto skonsultować się z psychologiem dziecięcym. Obserwacja i diagnostyka smyka pozwoli na uspokojenie lub podjęcie działań mających na celu wspieranie rozwoju dziecka.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0

Witam,
Pani niepokój jest jak najbardziej zrozumiały, jednak zachowania, które Pani opisuje są adekwatne do wieku Synka.Każde dziecko miewa zachowania, które mogą stać się dla rodzica trudne i męczące. W tym okresie życia dziecka, często pojawiają się u rodziców obawy dotyczące problemów ze spaniem, jedzeniem i nadmiernym płaczem.Rodzice obserwując swoją pociechę, zastanawiają się nad przyczynami trudności w w/w obszarach.
Jestem zdania, że powinna Pani skorzystać z pomocy specjalisty psychologa, skoro ta sytuacja Panią niepokoi i skłania do poszukiwania odpowiedzi na pojawiające się pytania.
Psycholog po przebadaniu dziecka będzie w stanie określić, czy opisywane przez Panią sygnały są objawem zaburzenia ADHD, czy też wskazują na ruchliwość i energię Synka.

pozdrawiam
A.Aleksandrowicz

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy