ADHD można rozpoznawać dopiero u dzieci w wieku przedkoszlnym, prosze o swoich spostrzeżenaich opowiedzieć pediatrze na następnej wizycie, konieczne jest badanie lekarskie, aby ocenić prawidłowy rozwój dziecka.
Pozdrawiam
Nie musi to być ADHD. Czasem podobne zachowania mogą wynikać z wrażliwości układu nerwowego, napięcia mięśniowego czy pobudzenia, dyskomfortu związanego z jakimś czynnikiem stale obecnym w domu (np cały czas włączony telewizor, bardzo jasne światło itp). Jeśli jednak maluszek ma trudności z podjęciem jakiejkolwiek bardziej statycznej aktywności, warto skonsultować się z psychologiem dziecięcym. Obserwacja i diagnostyka smyka pozwoli na uspokojenie lub podjęcie działań mających na celu wspieranie rozwoju dziecka.
Witam,
Pani niepokój jest jak najbardziej zrozumiały, jednak zachowania, które Pani opisuje są adekwatne do wieku Synka.Każde dziecko miewa zachowania, które mogą stać się dla rodzica trudne i męczące. W tym okresie życia dziecka, często pojawiają się u rodziców obawy dotyczące problemów ze spaniem, jedzeniem i nadmiernym płaczem.Rodzice obserwując swoją pociechę, zastanawiają się nad przyczynami trudności w w/w obszarach.
Jestem zdania, że powinna Pani skorzystać z pomocy specjalisty psychologa, skoro ta sytuacja Panią niepokoi i skłania do poszukiwania odpowiedzi na pojawiające się pytania.
Psycholog po przebadaniu dziecka będzie w stanie określić, czy opisywane przez Panią sygnały są objawem zaburzenia ADHD, czy też wskazują na ruchliwość i energię Synka.
pozdrawiam
A.Aleksandrowicz
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Zachowanie 8-miesięcznego dziecka urodzonego przez cesarskie cięcie – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Czy zdenerwowanie dziecka po zabraniu przedmiotu oznacza ADHD? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Krzyw w zachowaniu 15-miesięcznego dziecka – odpowiada Mgr Elżbieta Grabarczyk Pracownia Pomocy Psychologicznej SALAMANDRA
- Problemy z zachowaniem u 4-letniego dziecka – odpowiada Mgr Anga Aleksandrowicz
- Zachowanie dziecka 21-miesięcznego – odpowiada Mgr Jacek Zbikowski
- Czy rozwój 13-miesięcznego dziecka jest niepokojący? – odpowiada Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
- Nadreaktywność 9-miesięcznego dziecka a możliwe dolegliwości – odpowiada Mgr Anga Aleksandrowicz
- Gdzie można leczyć u dziecka ADHD? – odpowiada Mgr Łucja Fitchman
- Zachowanie dziecka w wieku 23 miesięcy – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Autystyczne zachowanie dziecka – odpowiada dr Joanna Ossowska