Jak poprawić efekty leczenia depresji?

Od 9 miesięcy przyjmuję antydepresanty, obecnie Prefaxyne 112,5mg na moją depresję i lęk społeczny, lęk napadowy. I bardzo długo było cudownie. Lęki praktycznie nie występowały, a nastrój miałam bardzo dobry. Niestety ciągle miałam koszmary więc dostałam Tritico. Mam pracę zmianową więc ciężko brać go regularnie. Oczywiście mam wizyty kontrolne u psychiatry. Niestety martwi mnie to że szczególnie w tym miesiącu, mimo zwiększonej dawki jakby wszystko wraca. Gdy jestem w pracy jest dobrze, natomiast czy wracam do domu, bądź mam dzień wolny to po prostu siedzę w domu. Nie mam na nic siły, do tego okropne bóle głowy. Nie mam mowy o wychodzeniu z domu. Znów przestałam rozmawiać z ludźmi i ogarnęła mnie totalne 0 uczuć. Do tej pory często po pracy jeździłam na rowerze, rolkach. Miałam pełno energii i chęci do życia. Teraz znów nie chcę mi się istnieć. O co chodzi?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję za zadane pytanie. Głęboko współczuję problemów, z którymi się Pani mierzy. Depresja, lęki, fobia społeczna – to bolesne, trudne zaburzenia, które mogą pozbawić człowieka całej energii i radości z życia. Cieszę się, że szuka Pani dla siebie pomocy. Zwłaszcza, że naturą powyższych problemów jest niechęć do poszukiwania rozwiązań. To bardzo dobrze, że przezwycięża Pani trudności i szuka wyjścia z sytuacji.

Jeśli chodzi o leki psychiatryczne, które Pani przyjmuje, to proszę brać pod uwagę, iż często trudno jest powiedzieć z góry, jak te substancje zadziałają na daną osobę. Stąd dobór odpowiedniego leczenia wymaga nierzadko wielu prób różnych specyfików lub ich kombinacji. Proszę nie tracić cierpliwości i pozostawać w kontakcie ze swoim lekarzem psychiatrą, poszukując najlepszej opcji.

Zastanawiam się, czy badała Pani swoją tarczycę. Jest to być może wątek nieco obok tematu, natomiast dość często zdarza się, że objawy depresyjne nasilane/prowokowane są przez niedoczynność gruczołu tarczowego. Jeśli Pani tego jeszcze nie sprawdzała, proponuję wizytę u lekarza rodzinnego i wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych z krwi: TSH, FT3 i FT4.

Nie napisała Pani też nic na temat psychoterapii, więc wnioskuję, że nie korzysta Pani z tej formy leczenia. Farmakoterapia działa jedynie na objawy, wytłumiając niekorzystne silne emocje, dobrze byłoby zadziałać również u samego źródła problemów. Zaburzenia psychiczne najskuteczniej leczy się łącząc przyjmowanie leków z psychoterapią. Dzięki temu zmiana jest głęboka i trwała. Czy myślała Pani o kontakcie z psychologiem/psychoterapeutą? Bardzo Panią do tego zachęcam. Praca ze specjalistą pomogłaby Pani zmierzyć się z tym, co powoduje lęki, smutek, zniechęcenie, niski poziom energii. Możliwe, że również i bóle głowy mają podłoże psychosomatyczne. To trudny proces, ale ogromnie podnoszący codzienny komfort życia.

Pozdrawiam Panią ciepło i życzę powrotu sił, proszę się nie poddawać.

Załączam też poniżej odniesienia do kilku artykułów do przeczytania:

https://portal.abczdrowie.pl/wizyta-u-psychologa

https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-psychoterapia

https://portal.abczdrowie.pl/nurty-psychoterapeutyczne

https://portal.abczdrowie.pl/psychoterapia-indywidualna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.