Witam serdecznie!
Dziękuję za zadane pytanie. Głęboko współczuję problemów, z którymi się Pani mierzy. Depresja, lęki, fobia społeczna – to bolesne, trudne zaburzenia, które mogą pozbawić człowieka całej energii i radości z życia. Cieszę się, że szuka Pani dla siebie pomocy. Zwłaszcza, że naturą powyższych problemów jest niechęć do poszukiwania rozwiązań. To bardzo dobrze, że przezwycięża Pani trudności i szuka wyjścia z sytuacji.
Jeśli chodzi o leki psychiatryczne, które Pani przyjmuje, to proszę brać pod uwagę, iż często trudno jest powiedzieć z góry, jak te substancje zadziałają na daną osobę. Stąd dobór odpowiedniego leczenia wymaga nierzadko wielu prób różnych specyfików lub ich kombinacji. Proszę nie tracić cierpliwości i pozostawać w kontakcie ze swoim lekarzem psychiatrą, poszukując najlepszej opcji.
Zastanawiam się, czy badała Pani swoją tarczycę. Jest to być może wątek nieco obok tematu, natomiast dość często zdarza się, że objawy depresyjne nasilane/prowokowane są przez niedoczynność gruczołu tarczowego. Jeśli Pani tego jeszcze nie sprawdzała, proponuję wizytę u lekarza rodzinnego i wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych z krwi: TSH, FT3 i FT4.
Nie napisała Pani też nic na temat psychoterapii, więc wnioskuję, że nie korzysta Pani z tej formy leczenia. Farmakoterapia działa jedynie na objawy, wytłumiając niekorzystne silne emocje, dobrze byłoby zadziałać również u samego źródła problemów. Zaburzenia psychiczne najskuteczniej leczy się łącząc przyjmowanie leków z psychoterapią. Dzięki temu zmiana jest głęboka i trwała. Czy myślała Pani o kontakcie z psychologiem/psychoterapeutą? Bardzo Panią do tego zachęcam. Praca ze specjalistą pomogłaby Pani zmierzyć się z tym, co powoduje lęki, smutek, zniechęcenie, niski poziom energii. Możliwe, że również i bóle głowy mają podłoże psychosomatyczne. To trudny proces, ale ogromnie podnoszący codzienny komfort życia.
Pozdrawiam Panią ciepło i życzę powrotu sił, proszę się nie poddawać.
Załączam też poniżej odniesienia do kilku artykułów do przeczytania:
• https://portal.abczdrowie.pl/wizyta-u-psychologa
• https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-psychoterapia
• https://portal.abczdrowie.pl/nurty-psychoterapeutyczne
• https://portal.abczdrowie.pl/psychoterapia-indywidualna
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Obwinianie się przy depresji – odpowiada Mgr Patrycja Abbink
- Ośrodki leczenia depresji bez stosowania farmakologii – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Niedoczynność tarczycy i depresja u 26-letniego syna – odpowiada Dr Aleksandra Karmazyn
- Czy to depresja, czy coś innego? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Depresja i skoki ciśnienia – odpowiada Mgr Kamila Stasik-Cwyl
- Zmaganie się z fobią społeczną od lat – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Czy unikanie kontaktów z ludźmi i myśli samobójcze to objawy depresji? – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Czy muszę zmienić lek psychiatryczny? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Popadanie w depresję u 23-latki – odpowiada Mgr Dawid Karol Kołodziej
- Powrót do zdrowia po przebytej depresji – odpowiada Mgr Patrycja Stajer