Czy muszę zmienić lek psychiatryczny?

Mam 26 lat i cierpię na nerwicę lękową. Atak nerwicy miałam w styczniu 2020, dwa tygodnie po kłótni w domu. Od lutego 2020r. biorę Asertin 50 (1 tabletka dziennie). Do tej pory czułam się dobrze, nie miałam ataków lęku. Mamy styczeń 2022. Podczas ostatnich świąt znów miałam kłótnię w domu i dwa tygodnie po niej dostałam ataków lęku, które trwały 6 dni. Na ten moment czuję się dobrze (nie zapeszając). Czy to możliwe że pomimo brania Asertinu stres związany z kłótnią wywołał u mnie taki stan? Czy może to oznacza że po 2 latach przyjmowania Asertinu, przestał on na mnie działać i powinnam udać się do psychiatry w celu zmodyfikowania dawki lub zmiany leku?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję za pytanie, które Pani zadała, domyślam się, że doświadczenia, które Panią do niego skłoniły, są dla Pani bardzo trudne.

Asertin jest lekiem psychotropowym należącym do grupy leków SSRI - sertralina (substancja czynna) jest inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny. Jest stosowany w silnej depresji, oraz PTSD (zespole lęku pourazowego), lęku społecznym, napadowym. Więcej na temat leku przeczyta Pani tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/asertin-wskazanie-sklad-dawkowanie-efekty-przeciwskazania-skutki-uboczne.

Powyższy specyfik jest zalecany do terapii długotrwałej. Jednak, jeśli przyjmuje Pani go już tak długi okres czasu, dobrze byłoby odbyć kontrolną wizytę u lekarza psychiatry, by omówić aktualny stan Pani zdrowia, wspólnie zastanowić się, czy dawka, którą Pan przyjmuje jest wystarczająca. Organizm człowieka, objawy choroby zmieniają się w czasie i może być naturalne, że potrzebuje Pani zmiany – dawki lub w ogóle leku. Sama sytuacja życiowa mogła ulec zmianie i również wpłynąć na Pani zdrowie psychiczne, uszczuplić zasoby do radzenia sobie z wyzwaniami.

Oczywiście, jest możliwe, że konkretne stresujące sytuacje stały się triggerem – wyzwalaczem objawów lękowych. Prawdopodobnie tematyka kłótni lub sam fakt jej zaistnienia przywołał jakieś trudne przeżycia, których jest Pani świadoma lub pozostające w sferze podświadomości.

Najlepsze wyniki w leczeniu zaburzeń, trudności psychicznych osiąga się stosując jednocześnie farmakoterapię oraz psychoterapię. Leki działają objawowo, a dobrze byłoby zadziałać również u źródła problemów. Czy myślała Pani również o kontakcie z psychologiem? Możliwe, że tak silna reakcja świadczy o potrzebie przepracowania wspomnień lub schematów reakcji, które ukształtowały się w Pani dawno temu, a dzisiaj utrudniają funkcjonowanie, manifestują się poprzez zaburzenia lękowe. Zachęcam Panią do takiej konsultacji, praca z psychologiem/psychoterapeutą może mocno podnieść komfort Pani codziennego życia.

Pozdrawiam Panią ciepło i życzę znalezienia dobroczynnej równowagi.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.