Jak poprawić samopoczucie przy niedoczynności tarczycy?

Witam. Od ponad roku leczę się na niedoczynność tarczycy. Przyjmuję Euthyrox N, dawkowanie stopniowo szło w górę. W listopadzie miałem operację przegrody nosowej przed którą musiałem zrobić wyniki badań. Wyszły źle, tzn. TSH było ciut ponad normę, FT3 i FT4 w normie. Od tamtej pory nie badałem się ze względu na utrudniony dostęp do lekarzy. 2 tygodnie temu miałem wizytę u endokrynologa, który po obejrzeniu wyników poradził by zwiększyć dawkę do 100mg, tak zrobiłem, ale po tygodniu zacząłem się bardzo źle czuć, tzn. czuję się skołowany (uczucie jakbym był pijany), drętwieje mi prawa noga, czasami również ręka i ogólnie jestem bardzo ospały, zauważyłem też że mam przy tym dziwnie duży apetyt. Dziś nie wziąłem leku by zobaczyć czy nastąpi poprawa, lecz spodziewam się że nie będzie lepiej po jednym dniu. Zastanawiam się czy odstawić lek na kilka dni czy zmniejszyć dawkę. Wizytę u endokrynologa mam dopiero za 2 miesiące a czuję się tragicznie, boję się prowadzić samochód. Bardzo proszę o poradę
Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Rozumiemy Pana niepokój związany z aktualnym stanem zdrowia. Prawidłowo natomiast, że ma Pan umówionego specjalistę, który na pewno pomoże wskazać przyczynę takich problemów.

Wskazane objawy w pewnym stopniu obniżają Pana komfort życia i pogarszają codzienne funkcjonowanie. Należy podkreślić, że takie dolegliwości, jak: senność, zmęczenie, zwiększony apetyt mogą być związane z nieprawidłową pracą tarczycy, zwłaszcza jej niedoczynnością.

Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że aktualna dawka syntetycznego hormonu została nieodpowiednio dobrana. Możliwe, że poziom stężenia leku jest za wysoki i nasila dane objawy.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na zadane przez Pana pytanie. Dlatego, też zalecamy poczekać na wizytę u endokrynologa. Specjalista po dokładnym badaniu przedmiotowym zdecyduje o modyfikacji leczenia i rozszerzeniu diagnostyki, aby poznać źródło takich dolegliwości.

Życzymy Panu szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-leki-na-tarczyce-zapytalismy-specjalisy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.