Czy powinnam zmienić lek mając taki wynik TSH?

Mam 63 lata około 7 lat temu miałam usuniętą prawie całą tarczycę chirurg zostawił tylko kawałeczek bo miałam guzki . Do tej pory biorę Euthyrox N88 .Teraz zrobiłam ponownie badanie TSH ponieważ czuję się ciągle zmęczona i nie do życia ,badanie wyszło 0,292mlU/L proszę mi powiedzieć czy muszę zmienić lek jeśli tak to na jaki żeby mógł mi go przypisać lekarz domowy ,ponieważ do Endokrynologa zarejestrowano mnie dopiero za 1 rok i 8 miesięcy. Z góry dziękuję za odpowiedz

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w chorobach tarczycy suplementuje się lewotyroksynę – syntetyczny hormon, który obecny jest m.in. w leku Euthyrox. W Pani przypadku zatem modyfikacji podlega prawdopodobnie dawka, ale o tym zadecydować może wyłącznie endokrynolog. Lekarz z Pani przychodni POZ nie powinien decydować ani o zmianie leczenia, ani o dawce leku Euthyrox. Więcej o zażywaniu leku na tarczycę w naszym artykule, zachęcam do zapoznania się z nim: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-leki-na-tarczyce-zapytalismy-specjalisy.

Jeżeli chodzi o poziom TSH, to zdecydowanie u Pani jest on za niski – u osób po 60. roku życia powinien oscylować nieco powyżej norm laboratoryjnych, to jest w granicach 4-6 mIU/l. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-interpretowac-wyniki-oznaczania-hormonow-tarczycy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.