Jak poprawić stan psychiczny mojego męża przy jego schorzeniach?

Mąż ma stwiedzoną cukrzyce typu 1 od 7 lat obecnie ma 44 lata jest na insulinie . cukry są nadal różne gdyż zdarza się unikanie dawek insuliny do posiłku .Ostatnio bardzo pogorszył się jego stan zdrowia był 4 razy w szpitalu jest już neuropatia cukrzycowa .jednak moje pytanie dotyczy jego stanu psychicznego jest bardzo nerwowy często apatyczny śpi i wtedy nie je i nie bierze insuliny .Zdarzają się też omdlenia po ostatnim szpitalu nie wiem co mam robić ciężko do niego dotrzeć . A nad mienie że te problemy złego samopoczucia zaczyna poprawiać alkoholem i dopiero po tym jest tragedia . proszę o odpowiedz gdzie jeszcze szukać pomocy

Dzień dobry,
Pani mąż ma w Pani z pewnością duże wsparcie i to jest chyba najważniejsze w tej trudnej sytuacji. Doradzałabym namówienie męża na wizyty u psychologa/psychologa psychoterapeuty celem uzyskania wparcia. Jeśli nie zechce z nich skorzystać to podejrzewam, że Pani mogłaby czerpać korzyści z tego rodzaju pomocy. Po pierwsze dla Pani to także trudny czas i mam poczucie, że przydałoby się Pani wsparcie. Po drugie mogłaby Pani wtedy na bieżąco korzystać z porad psychologa odnośnie możliwości udzielania wsparcia partnerowi. Sądzę, że w takim przypadku ważne są spokojne rozmowy między małżonkami na temat problemu. Zastanawia mnie to dlaczego Pani mąż nie bierze insuliny i jestem ciekawa, czy rozmawiała Pani z nim na ten temat. Nie bierze jej, bo zapomina/nie ma motywacji/buntuje się/istnieje inny powód? Dodatkowo warto rozmawiać na różne tematy, starać się spędzać razem czas i robić wszystko żeby partner czuł w Pani oparcie i zrozumienie. Obecna sytuacja jest trudna dla obu stron i Pani również jest nią bardzo obciążona psychicznie, więc warto także zadbać o siebie. Jeśli partner będzie widział Panią zestresowaną i smutną na co dzień to nie poprawi mu to nastroju. W rozmowach nie powinno się też zbytnio narzekać i naciskać na rozdrażnioną osobę, bo ta często w swej złości zrobi nam na przekór. Podsumowując polecam skorzystanie z pomocy psychologa oraz zadbanie również o siebie. Pozdrawiam serdecznie