Jak poradzić sobie z tymi migrenami?

Mam 29 lat. Boke głowy towarzyszą mi odkąd pamiętam, od podstawówki, gimnazjum... Moja mama miała tak samo, dopóki nie wycięli jej tętniaka. U mnie często = nawet przez 15-20 dni w miesiącu występują napięciowe bóle głowy, 3dniowe migreny podczas których rozsadza mi głowę występują rzadziej, raz na 2-3 miesiace. Obecnie jestem w ciazy, przez pierwsze 7-8tygodnj glowa mnie nie bolała, po 10tygodniu bóle sie nasiliły, częstotliwość migren wzrosła do nawet ostatnio 3dniowe migreny raz w tygodniu, raz na dwa tygodnie...Nie mogę pracować ani funkcjonować. Dlaczego częstotliwość typowych migreny się zwiększyła? Rok temu rezonans głowy wykazal zmiany naczyniopochodne w przedniej części głowy. Póki co wg neurologa do obserwacji... Boję się porodu. Gdy boli mnie głowa i kaszlę, mam wrażenie, że zaraz wybuchnie i bol się nasila...boję cię co może stać się podczas wysiłku porodowego... Jak mam żyć z tymi migrenami a raczej kto j jak może mi pomóc?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Domyślam się, że w tak ważnym i jednocześnie wymagającym czasie, jakim jest ciąża, częste bóle głowy są dla Pani dodatkowym obciążeniem, a także źródłem stresu.

Niestety, nie jest możliwe określenie na odległość, jaka jest przyczyna dolegliwości, których Pani doświadcza. Częste bóle głowy mogą być chorobą samą w sobie lub występują jako symptom innego procesu chorobowego toczącego się w organizmie. Najczęściej występują bóle migrenowe lub napięciowe – powiązane z przeżywanym stresem. Należy potraktować sytuację poważnie i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem w sytuacji, gdy ból głowy pojawia się nagle lub towarzyszą mu neurologiczne objawy, jak wymioty, zaburzenia widzenia, gorączka, zaburzenia świadomości lub widzenia, drgawki.

Napięciowy ból głowy spowodowany jest stresem, rozumianym jako przeżywanie silnych emocji, ale również stresem fizjologicznym, czyli odwodnieniem, głodem, niedostateczną ilością snu, przebywaniem w hałasie. Będąc w ciąży, powodem bólów głowy mogą być również zachodzące wówczas silne zmiany hormonalne, zmiany w układzie nerwowym, brak chemicznej równowagi w mózgu itp.

Proponuję zainteresować się technikami relaksacji i wyciszania burzliwych emocji, by zmniejszyć doświadczany stres. Może uspokajająca konsultacja z psychologiem, by zmniejszyć napięcie? Proszę pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody. Spróbować domowych metod na wyciszenie ataku migreny lub zapobieganie jego rozwinięciu się. Garść porad na ten temat znajdzie Pani w odwołaniach poniżej.

Jeśli chodzi o lęk przed bólem głowy podczas porodu proponuję przyjąć taką myśl, że wiele może się jeszcze zmienić w Pani organizmie do tego czasu, a martwienie się tym teraz być może jedynie przyczynia się do pogłębienia objawów.

Proponuję rozmowę na temat przeżywanych dolegliwości z lekarzem ginekologiem, który opiekuje się Panią podczas ciąży. Jak wspomniałam, być może pomocna okazałaby się też rozmowa z psychoterapeutą.

Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia i wyciszenia wszelkich obaw tak, by mogła się Pani cieszyć tym szczególnym okresem w Pani życiu.

Zapraszam również do lektury artykułów:

https://zdrowie.parenting.pl/bol-glowy-w-ciazy

https://portal.abczdrowie.pl/bol-glowy-w-ciazy

https://portal.abczdrowie.pl/migrena-w-ciazy

https://parenting.pl/z-bolem-glowy-do-neurologa-niekoniecznie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.