Witam serdecznie!
Domyślam się, że w tak ważnym i jednocześnie wymagającym czasie, jakim jest ciąża, częste bóle głowy są dla Pani dodatkowym obciążeniem, a także źródłem stresu.
Niestety, nie jest możliwe określenie na odległość, jaka jest przyczyna dolegliwości, których Pani doświadcza. Częste bóle głowy mogą być chorobą samą w sobie lub występują jako symptom innego procesu chorobowego toczącego się w organizmie. Najczęściej występują bóle migrenowe lub napięciowe – powiązane z przeżywanym stresem. Należy potraktować sytuację poważnie i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem w sytuacji, gdy ból głowy pojawia się nagle lub towarzyszą mu neurologiczne objawy, jak wymioty, zaburzenia widzenia, gorączka, zaburzenia świadomości lub widzenia, drgawki.
Napięciowy ból głowy spowodowany jest stresem, rozumianym jako przeżywanie silnych emocji, ale również stresem fizjologicznym, czyli odwodnieniem, głodem, niedostateczną ilością snu, przebywaniem w hałasie. Będąc w ciąży, powodem bólów głowy mogą być również zachodzące wówczas silne zmiany hormonalne, zmiany w układzie nerwowym, brak chemicznej równowagi w mózgu itp.
Proponuję zainteresować się technikami relaksacji i wyciszania burzliwych emocji, by zmniejszyć doświadczany stres. Może uspokajająca konsultacja z psychologiem, by zmniejszyć napięcie? Proszę pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody. Spróbować domowych metod na wyciszenie ataku migreny lub zapobieganie jego rozwinięciu się. Garść porad na ten temat znajdzie Pani w odwołaniach poniżej.
Jeśli chodzi o lęk przed bólem głowy podczas porodu proponuję przyjąć taką myśl, że wiele może się jeszcze zmienić w Pani organizmie do tego czasu, a martwienie się tym teraz być może jedynie przyczynia się do pogłębienia objawów.
Proponuję rozmowę na temat przeżywanych dolegliwości z lekarzem ginekologiem, który opiekuje się Panią podczas ciąży. Jak wspomniałam, być może pomocna okazałaby się też rozmowa z psychoterapeutą.
Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia i wyciszenia wszelkich obaw tak, by mogła się Pani cieszyć tym szczególnym okresem w Pani życiu.
Zapraszam również do lektury artykułów:
• https://zdrowie.parenting.pl/bol-glowy-w-ciazy
• https://portal.abczdrowie.pl/bol-glowy-w-ciazy
• https://portal.abczdrowie.pl/migrena-w-ciazy
• https://parenting.pl/z-bolem-glowy-do-neurologa-niekoniecznie
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co mam robić tymi zawrotami głowy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Ból głowy od dwóch tygodni a migrena – odpowiada Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
- Co oznaczają napięciowe bóle głowy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Silny kilkudniowy ból głowy u 25-latki – odpowiada Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
- Jak leczyć te migreny w ciąży? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co oznaczają te bóle głowy u 35-latki? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy mój ból głowy to migrena? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co mam robić z tymi bólami głowy i ucha? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego miewam takie bóle głowy mając 25 lat? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy podczas porodu te bóle mogą być groźne? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
artykuły
Dlaczego na migrenę cierpią głównie kobiety?
Co to jest migrena? Migrena jest przewlekłą chorob
Napięciowy ból głowy - przyczyny, objawy, leczenie
Ból głowy typu napięciowego to samoistny ból głowy
Ból głowy z przodu - dlaczego się pojawia i jak go leczyć?
Ból głowy z przodu może mieć wiele przyczyn oraz r