Jak poradzić sobie z zaparciami u 33-latki?

Od kilku miesięcy mam problem z zaparciami i wzdęciami. Stolec bywa albo grudkowaty albo długi i ołówkowaty lub wręcz mam biegunkę (ale rzadko). Ćwiczę i staram się zdrowo odżywiać, piję wody stosunkowo dużo bo ok. 2 litrów samej wody. Mam bardzo wzdęty brzuch, nie wiem jak poprawić swój komfort. Waga wzrosła ok.2-3 kg, mam również uczucie niepełnego wypróżnienia oraz czasami ból odbytu po wypróżnieniu.Czuję, że jestem jakby "zatkana", że ciężko nawet mi oddać mocz. Byłam u lekarza rodzinnego, miałam zrobione badania krwi, między innymi w kierunku tarczycy, jednak nic nie wykryto. Obecnie czekam na badania kolonoskopii, jednak termin mam 20 lipca. Chciałabym mimo wszystko poprawić swój komfort i nie wiem co mam robić. Stosowałam leki na zaparcia oraz przeczyszczające, ale nie poprawiły one moje stanu.

Najpowszechniejszą przyczyną takich dolegliwości są nietolerancje pokarmowe. Warto rozpocząć od diagnostyki serologicznej celiakii i alergii pokarmowych. Po pobraniu badań należy ograniczyć jadłospis do zielonych warzyw i stopniowo wprowadzać kolejne produkty (np. produkty przetwórstwa mlecznego, zboża itd.) jeżeli zauważy Pani nawrót dolegliwości przy danej grupie pokarmów, dowie się Pani, co jest czynnikiem wywołującym. Równolegle należy zapisać się do poradni gastroenterologicznej i rozważyć diagnostykę w kierunku nieswoistych zapaleń jelit. Lekiem, który pozwala uregulować motorykę przewodu pokarmowego jest np. Debretin. Pomocne bywają także probiotyki i maślan sodu.