Jak przekonać córkę do jedzenia innych potraw?

Witam! Moja 7 letnia córka je tak na dobrą sprawę tylko kilka potrw. W kółko jajko na twardo, parówka, rosół ew. pomidorowa , groszek swiezy , kotlety z indyka i kanapki z serem i ketchupem. Z owoców tylko jabłka... Mąż jest wegetarianinem, ja również jem podobnie do męża, nawet młodsza 2 letnia córka próbuje i je prawie wszystko. A nasza 7 latka nie. Dajemy jej wszyscy przykład ale mimo to zawsze kończy się buczeniem w jej brzuchu , płaczem gdy na obiad zrobię coś czego ona nie chce nawet spróbować. Mówi że jest niedobre i już. Choć nigdy tego nie jadła... Rozmawiamy z nią, czytamy, tłumaczymy proces dorastania, trawienia , wszystko co tylko możliwe.. a ona ma wręcz odruch wymiotny gdy wsadza wyproszona łyżkę do buzi na spróbowanie. Brak nam już pomysłow...

Dzień dobry,

Błędem będzie na pewno strofowanie dziecka lub nagradzanie innym pokarmem lub wybór też "niezdrowego" jedzenia mając na celu zwiększyć ilość spożywanych posiłków przez dziecko.

Zmuszanie do jedzenia może powodować efekt odwrotny.

Ważne jest, aby posiłek był spożywany w rodzinnej atmosferze i z wyeliminowaniem czynników rozpraszających takich jak włączony telewizor lub zabawa podczas posiłku.

Badania pokazują, że łączenie oglądania telewizji z przyjmowaniem posiłku jest negatywnie skorelowane ze spożyciem warzyw i owoców przez dzieci.

Negatywnie na dietę dziecka wpływają również reklamy niezdrowych pokarmów w telewizji nadawane w przerwie między oglądanymi programami.

Ważne, żeby dziecko jadło obiad przy wspólnym rodzinnym stole.

Na pewno warto udać się na konsultację z neurologopedą.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację online lub zachęcam do kontaktu telefonicznego pod numerem 575 767 107 lub mailowego kontakt@agataprzytula.pl

Życzę wszystkiego dobrego i pozdrawiam serdecznie,
mgr Agata Przytuła
http://agataprzytula.pl/