Dlaczego dziecko nie chce jeść obiadów?

Witam. Mój syn ma dwa lata. Od dwóch miesięcy odmawia jedzenia obiadów i je tylko chleb lub ewentualnie coś słodkiego. Nie ma niedowagi, nigdy wcześniej nie było problemów z jedzeniem. Pilnuję, żeby nie podjadał między posiłkami ale on woli się przegłodzić niż zjeść zupę czy drugie danie. Dziś był cały dzień o jednej kromce. Przygotowałam mu trzy rodzaje obiadu, które odrzucił ale mimo to ciągle marudził z głodu. Wiem że to może być tylko taki głupi etap i że najprawdopodobniej to minie ale potrzebuję opinii ekspertów na temat tego czy takie przegłodzenie dziecka jest dobrym rozwiązaniem i nie wyrządzę przez to mojemu dziecku krzywdy. Czy może lepiej dać mu tę kromke i cierpliwie czekać aż mu się odmieni?

Dzień dobry,
zmniejszone zainteresowanie jedzeniem dziecka w tym wieku jest uzasadnione specyfiką tego etapu rozwoju. Zainteresowanie światem dookoła oraz rozwijające się możliwości motoryczne dziecka powodują, że spożywanie pokarmu jest dla dziecka mało atrakcyjne.
Zapotrzebowanie na składniki odżywcze nie rośnie już w takim tempie, jak było to w okresie niemowlęcym, ponieważ zwalnia tempo wzrastania. Stąd tez o dzieciach w tym okresie często się mówi jako o niejadkach.

Należałby zweryfikować czy dotychczasowa dieta zaspokaja zapotrzebowanie energetyczne, odżywcze, na składniki mineralne oraz witaminy.
Ważna jest obiektywna ocena pokrycia zapotrzebowania na składniki odżywcze, ponieważ problem słabszego apetytu dziecka może być rzeczywistym problemem.

Błędem będzie na pewno strofowanie dziecka lub nagradzanie innym pokarmem lub wybór też "niezdrowego" jedzenia mając na celu zwiększyć ilość spożywanych posiłków przez dziecko.

Zmuszanie do jedzenia może powodować efekt odwrotny.

Ważne jest, aby posiłek był spożywany w rodzinnej atmosferze i z wyeliminowaniem czynników rozpraszających takich jak włączony telewizor lub zabawa podczas posiłku.

Badania pokazują, że łączenie oglądania telewizji z przyjmowaniem posiłku jest negatywnie skorelowane ze spożyciem warzyw i owoców przez dzieci.

Negatywnie na dietę dziecka wpływają również reklamy niezdrowych pokarmów w telewizji nadawane w przerwie między oglądanymi programami.

Ważne, żeby dziecko jadło obiad przy wspólnym rodzinnym stole.

Życzę wszystkiego dobrego i pozdrawiam serdecznie,
Agata Przytuła http://agataprzytula.pl/