Sytuacja nie jest nie zwykła. Nawet jak nic się nie dzieje. Tak się zdarza gdy coś się zmienia w otoczeniu dziecka. Według mnie, poza wykazaniem się cierpliwością i konsekwencją, nie wpłynie Pan na roczne dziecko inaczej.
Pozdrawiam.
Zgadzam się z przedmówcą. Zmiany w otoczeniu dziecka wpływają rownież na zachowanie maluszka. Najlepiej karmić dziecko o mniej więcej tych samych porach. Jeżeli maluch nie chce jeść proszę spróbować jeszcze raz po 10 minutach. Jeśli córka dalej odmawia kolejny posiłek jest tuż za rogiem. Proszę spróbować od ulubionych dań Pana córki żeby ją zachęcić do jedzenia. Wspólne spożywanie posiłków też pomaga. Życzę powodzenia.
Witam,
nie pisze Pan nic na temat tego, czy pokarmy, którymi Pan karmi córkę sa uzupełnieniem karmienia piersią, czy też córka dostaje już tylko przygotowywane przez Państwa posiłki. Powodów opisanej sytuacji może być wiele:
Jeśli córka między posiłkami spożyje np. chrupka, biszkopta, wypije sok, może po prostu nie być głodna w porze karmienia
Jeśli dziecko odmawia zjedzenia obiadu, warto odczekać jakiś czas (np. godzinę, dwie), zamiast zmuszać je do jedzenia (bez podawania w międzyczasie innych produktów)
Apetyt w dziecku może wzbudzić wspólne jedzenie
Konsystencja pokarmu może córce nie odpowiadać. Warto zwrócić uwagę, czy dziecko jest już przyzwyczajone do jedzenia małych kawałków jedzenia, czy też wciąż do np. rozgniecionego lub posiekanego pokarmu
Stwarzanie wokół posiłku napiętej atmosfery, krzyki rodziców (w o pisanym przez Pana przypadku – na siebie nawzajem) może wywołać w dziecku negatywne emocje i brak apetytu
Jeśli rozstali się Państwo, warto przeprowadzić szczerą rozmowę na temat zachowań przy dziecku, by ograniczyć wpływ Państwa negatywnych emocji na rozwój dziecka. Mogą Państwo ustalić zasady zachowania w tego rodzaju sytuacjach i potem posługiwać się tym kluczem. Gdyby mieli z tym Państwo problem, zachęcam do skorzystania z usług mediatora lub terapeuty par.
Pozdrawiam,
Elwira Chruściel
http://www.nietylkochwile.pl/pl/psycholog-online,3.html
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Dlaczego dziecko nie chce jeść obiadów? – odpowiada Mgr Agata Przytuła
- Dlaczego dziecko nie chce jeść łyżeczką? – odpowiada Mgr Aurelia Grzmot-Bilska
- Zaburzenia psychoruchowe u dziecka a brak apetytu – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Jak ulżyć dziecku z wrodzonym refluksem? – odpowiada Mgr inż. Ewa Myszka-Nowakowska
- Dlaczego 14-miesięczne dziecko nie chce jeść? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Co zrobić, kiedy dziecko je tylko słodycze? – odpowiada Mgr Agnieszka Biernat
- Odmowa jedzenia stałych pokarmów przez 17-miesięczne dziecko – odpowiada Sylwia Ogrodowczyk
- Podawanie obiadu dla rocznej córki o godzinie 17 – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Karmienie mlekiem modyfikowanym 9-miesięczne dziecko – odpowiada Mgr inż. Marta Ścibisz
- Nadmierny apetyt u 3-latki – odpowiada Mgr Anna Ingarden