Nadmierny apetyt u 3-latki

Witam, Jestem mamą 3 latki, która cały czas mówi że jest głodna. Potrafi po sytym obiedzie po 5 min wołać jeść. Staram się aby jadła zdrowe, regularne posiłki, odmawiamy jej jakiś przekąsek, słodyczy miedzy posiłkami, ale to kończy się histerią. Jakiekolwiek wyjście z nią jest stresem, bo mimo, że zawsze pilnuje żeby coś zjadła przed wyjściem, zawsze wola o jedzenie,szczególnie słodycze, nigdy nie kończy się na 1 kawałku. Jak mam się zachowywać w stosunku do nie?Czekać w nadziei że wyrośnie?

Jeżeli badania niczego nie wykażą, warto zastanowić się czy ciągłe wołanie o jedzenie nie jest ze strony córki wołaniem o uwagę rodziców. Proszę się zastanowić czy dziecko ma Państwa uwagę przez taką ilość czasu, ile potrzebuje dla naturalnego rozwoju, czy jednak musi o tą uwagę "walczyć". Być może córka nauczyła się, że wołając o jedzenie dostanie również skoncentrowanie na jej osobie. Pozdrawiam.

Jeśli wyniki córeczki są w porządku, nie choruje na nic, nie ma nadwagi czy innych zaburzeń związanych z układem pokarmowym (powinien wykluczyć to lekarz)- warto przyjrzeć się psychologicznym przyczynom takiego zachowania. Szczególnie, jeśli nacisk dotyczy tylko słodyczy. Co do tych ostatnich proponuje wprowadzenie jasnych zasad, konsekwencję i stanowczość. Dziewczynka swoim zachowaniem wymusza na Pani zmianę decyzji. Nie jest to łatwe, szczególnie w sytuacjach społecznych, jednak każda zmiana decyzji wzmacnia i "programuje" histeryczne zachowania w przyszłości (skoro dane zachowanie działa, przynosi pożądany przez dziecko efekt, będzie je ono odtwarzało). Warto także przemyśleć konsultację z psychologiem rodzinnym.

Witam,

nieprawidłowości związane z odżywianiem nie pojawiają się bez powodu. Często jest to kwestia związana z kimś w otoczeniu, kto powoduje, że dziecko spożywa nadmierne ilości - w efekcie dziecko zaczyna jeść za dużo. Warto zrobić rodzinne ustalenia co do karmienia dziecka (włączone w to powinny być wszystkie osoby, które spędzają czas z dzieckiem), dotyczące ilości posiłków i przekąsek, przede wszystkim wprowadzenie zakazu używania jedzenia jako kary lub nagrody.
Proszę pamiętać, że nawyki żywieniowe kształtują się od najmłodszych lat dziecka, i to właśnie na opiekunach spoczywa więc duża odpowiedzialność. To Państwo, dorośli wiedzą, co jest dobre dla dziecka, nie powinni ulegać terrorowi dziecka i pozwolić wymuszać na Was niezdrowe przekąski. Jeśli nie czuje się Pani komfortowo z odmawianiem dziecku, zachęcam do kontaktu z psychologiem dziecięcym – opracowanie planu działania powinno dać Pani narzędzia do podejmowania skutecznych reakcji w momencie, gdy dochodzi do niezdrowej sytuacji.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel