Jak postępować z trzylatką, która cały czas mówi, że jest głodna?

Jak postępować z 3 latką, która cały czas mówi że jest głodna. Potrafi po sytym obiedzie wołać jeść. Staram się aby jadła zdrowe, regularne posiłki, odmawiam przekąsek, słodyczy miedzy posiłkami.. Córka chodzi do przedszkola, panie nie dają jej dokładek, ale menu nie mogę kontrolować. Jakiekolwiek wyjście z nią jest stresem, bo mimo, że coś je przed wyjściem, zawsze wola o jedzenie,szczególnie słodycze, nigdy nie kończy się na 1 kawałku, a próba odmowy kończy sie histeria.Co robic?

Mgr Ewa Wójcik Psychologia

Witam Pania,
moze trzeba zrobic ogolne badania krwi i krzywa cukrowa tarczyca-czyli wybrac sie do pediatry po skierowanie.
Jesli tam nic nie wyjdzie to mysle ze Pani cierpliwosc i rozsadek uratuje sytuacje. Dzieci tak maja, ze w okresie wzrostu lub przed maja badzo duzy apetyt i jedza czasami 2 razy wiecej a potem nie jedza prawie nic.
sprobowalabym dawac jej 5 posilkow dziennie: sniadanie, 2 sniadanie, obiad, podwieczorek i kolacje. Po sniadaniu lub po obiedzie jakas slodycz lizak ciasteczko, kawalek czekolady, miedzy posilkami jeszcze bym dawala owoce. Innymi slowy nie ograniczalabym jedzenia...ale po posilkach chowamy jedzenie, cukierki nie leza na stole...spacery, zabawa..i tak przez jakis czas. To powinno zadzialac.
Prosze nie odmawiac przekasek: owocow, suszonych lub naturalnych,rodzynki banany. Czasami trzeba przymknac oko na slodycze, niech zje te pol czekolady raz na jakis czas. Dzieci maja takie rzuty na slodycze i trzeba im na to pozwolic.
Dbamy zeby bylo jak najmniej konserwantow, barwnikow itp.
Nadmierne dbanie w rodzinie o diete, zdrowie, figure prowadzic moze do zaburzen odzywiania u dzieci (anoreksja/bulimia).
Pozdrawiam!

Warto najpierw skonsultować się z lekarzem i wykluczyć inne zaburzenia (ze strony układu pokarmowego, dokrewnego itp). Jeśli lekarz nie stwierdzi innych zaburzeń- warto się skonsultować z psychologiem dziecięcym, który pomoże określić inne przyczyny głodu i trudności w kontroli łaknienia córeczki.