Jak zmienić nawyki żywieniowe dziecka?

Moje niespełna trzyletnie dziecko od ponad roku je te same produkty,co zrobić,by to zmienić? Córeczka zjada tylko parówki,chleb z masłem,bądź suchy,czasem monte,płatki tylko czekoladowe.Nie chce spróbować nic innego, nadmienię,iż przez pierwszy rok życia jadła wszystko,a teraz każda próba podania czegoś innego kończy się krzykiem,pluciem,wyrzucaniem z talerza.Córka jest charakterna,dużo wymusza.Staramy się nie dawać słodyczy,ale nie zawsze się to udaje.Jak zmienić jej nawyki żywieniowe?

Witam,

Przede wszystkim dziecko uczy się jeść tak jak jego rodzice, ponieważ to oni są dla niego wzorem. Stąd preferencji i wybór najlepiej smakujących produktów.

Przede wszystkim wraz ze wzrostem dziecka zmienia się jego zwyczaje żywieniowe. Preferencja smaku słodkiego, a odrzucenie gorzkiego i kwaśnego, aż do momentu w okresie dojrzałości. Przede wszystkim ekspozycja na różne smaki pozwala nabyć dziecku tolerancji różnych smaków. Jeśli dieta była monotonna dziecko po prostu może nie znać danego smaku i od razu go odrzucić. Im wcześniej dziecku podaje się różnorodne warzywa tym większa akceptacja ich w wieku późniejszym.

Małe dzieci lubią przede wszystkim proste dania. Skomplikowane potrawy zwykle nie są dla nich atrakcyjne. W posiłku powinny być składniki o różnej teksturze. Każdy posiłek powinien składać się ze składników o konsystencji miękkiej ( np makaron razowy), chrupiącej (marchewka) i suchej (np. groszek)/ Małe porcje różnorodnych produktów z posiłku pobudzają ośrodek sytości, zaspokajając uczucie głodu/
Przekąskami na pewno nie powinny być słodycze, ponieważ zwiększają one ryzyko nadwagi i próchnicy zębów. Niestety, jak Pani sama zauważyła dziecko wymusza słodycze, co będzie trudno wyeliminować, ponieważ zabierają Państwo coś co zawsze było. Myślę że po prostu zastępować słodycze niskokalorycznymi deserami z surowych owoców (nie więcej niż 2 porcje dziennie).
Przekąski nie mogą być też zbyt duże, ponieważ dziecko nie będzie głodne w porze właściwego posiłku - obiady czy kolacji, a potem gdy zgłodnieje znowu będzie domagać się niezdrowej przekąski.
Oczywiście jeśli dziecko jest bardzo głodne, nie należy odmawiać mu wartościowego posiłku (nie wolno głodu zaspokajać słodyczami).

Ważne jest również to, że dziecko wkracza w wiek, w którym przemiany metaboliczne zmniejszają tempo przez co zmniejsza się zainteresowanie dziecka jedzeniem lub jedzenie tylko wybranych produktów.

Warto zapisać co dziecko je w ciągu jednego dnia i tygodnia - wszystkie posiłki i skonsultować to z dietetykiem, aby upewnić się, że dziecko nie spożywa zbyt mało jedzenia.

Przede wszystkim zmiany nawyków żywieniowych będą wymagać czas i cierpliwości. Dziecko może potrzebować wielu prób zachęty, aby spróbować czegoś nowego. Warto zapoznać dziecko z produktem podczas zakupów w sklepie, przygotować posiłek z dzieckiem, jadać posiłki w domu i na początku nakładać mniejsze porcje. Można też dać dziecku wybór pomiędzy dwoma potrawami.
Nie wolno robić układu na zasadzie zjedz marchewkę potem dostaniesz czekoladę

Próby zmuszania dziecka do jedzenia według badań miały negatywny wpływ na wielkość spożywania warzyw, czyli dziecko pod naciskiem nie chciało iść jeść. Podczas zachęcania dziecka do próbowania nowych produktów należy powtarzać: "Może teraz kiedy jesteś już starsza i bardziej dorosła posmakuje Ci marchewka" zamiast "jeśli tego nie lubisz to nie jedz".

Ważne jest, żeby dziecko widziało zdrową dietę u rodziców, bo wtedy również ją naśladuje.

Zapraszam do zapoznania się z naszą dietą na stronie www.kalorynka.pl

Pozdrawiam,
mgr dietetyk
Aleksandra Erdmann
www.kalorynka.pl