Jak wyrobić u siebie prawidłowe nawyki żywieniowe?

Od dłuższego czasu próbuję się odchudzać, jednak ciężko mi utrzymać dietę. Nie pytam o to czy powinnam przejść na dietę, ani czym się na niej kierować - bo to już wiem od dietetyka. Nie wiem jak w sobie wyrobić prawidłowe nawyki żywieniowe, czym się motywować. POMOCY!
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Prawidłowe nawyki żywieniowe, a więc:
- regularność spożywanych posiłków (najlepiej 5 dziennie)
- wybieranie chudych produktów mięsnych i mlecznych
- wybór pełnoziarnistych produktów zbożowych
- unikanie tłuszczy zwierzęcych na rzecz roślinnych
- lekkostrawna obróbka technologiczna
oraz regularna aktywność fizyczba
to elementy, które stosunkowo łatwo wprowadzić do codziennego jadłospisu i które z reguły nie wymagają dużego poświęcenia. Pytanie natomiast co sprawia problem w utrzymaniu takiego stylu życia. Jeśli w kwestii diety są to preferencje smakowe, jadłospis można dostosować w taki sposób, aby nie kusiło sięganie po niezdrowe potrawy czy przekąski, kwestia konsultacji z dietetykiem i przedstawienia swoich oczekiwań.Dieta która wspomaga odchudzanie może być bardzo smaczna i przyjemna- to nie są tylko wyrzeczenia i ograniczenia, a jedynie zamiana niezdrowych produktów na zdrowsze ich odpowiedniki, właściwie przyrządzone.
Motywacją powinna być nie tylko niższa masa ciała, ale także poprawa zdrowia i kondycji. Odżywiając się zdrowo, zyskujemy również dobre samopoczucie. Można również zachęcić bliską osobę do zmiany stylu życia i wzajemnie się motywować w tym zakresie.

Witam,
Połową sukcesu w stosowaniu diety jest odpowiednie nastawienie psychiczne, motywacja i chęć dążenia do wytyczonego celu. Przede wszystkim należy sobie uzmysłowić czym jest dieta - jest to sposób żywienia i zarazem życia, a nie jak błędnie się kojarzy restrykcyjne odmawianie sobie wszelakich przyjemności. Odchudzanie powinno polegać na zmianie nawyków żywieniowych na stałe. Nie powinno się traktować diety jako kary, tylko jak coś dobrego, co ma nam pomóc odmienić życie - stać się zdrowszym, piękniejszym i patrzeć na świat przez różowe okulary. Co do wypracowania w sobie motywacji sposobów jest bez liku np. powieszenie na lodówce swojego zdjęcia z czasów kiedy akceptowało się swoją sylwetkę, robienie sobie małych nagród za postępy w stosowaniu diety (np.zakup nowego ubrania o rozmiar mniejszego). Można też przywieszać karteczki przypominające o stosowaniu diety. Warto również odpowiednio wcześniej zaplanować posiłki, zrobić zakupy, wyznaczyć sobie pory posiłków i starać się ich przestrzegać, ale też nie czynić sobie wyrzutów, gdy będzie nam coś sprawiało trudność, w końcu nie od razu Rzym zbudowano.
Pozdrawiam,
Katarzyna Migoń