Nawyki żywieniowe 9-miesięcznego dziecka

witam moja córka zaczeła 9 mies.czy prawidłowo ją karmie?: rano o 5 150 ml mleka koło godz 8 jogurt z nestle lub kasza manna z bananem tyle ile zechce zjeść.koło 11 do snu 150 ml mleka z kaszą koło 2 obiadek zazwyczaj z gerbera np zupka jarzynowa z krolikiem,kurczak na jarzynach,wyary z zupek krupnika kasze ryż to sie zmienia w zależności od dnia.kolo 6 mleko z kasza 150 ml. koło 8 ryz z morelami i koło 22 mleko 150 ml.córka w nocy tez domaga sie mleka

Witam,

Dziecko znajduje się w trzecim etapie wprowadzania pokarmów stałych - wiek od 9 do 12 miesięcy.

Na tym etapie żywienie dziecka zaczyna przypominać normalny jadłospis, oczywiście nie identyczny, jak w przypadku dorosłej osoby.
Dania powinny być lekko rozdrobnione, posiekane lub pokrojone w kostkę, ponieważ na tym etapie dziecko nie jest jeszcze w stanie prawidłowo gryźć i przeżuwać pokarm, który dostaje.
Powinna Pani zachęcać dziecko do samodzielnego jedzenia łyżką. Dziecko w tym etapie zaczyna wybierać jedzenie i tworzą się jego upodobania smakowe.

Powinna Pani zwrócić uwagę na ilość mleka, ponieważ zbyt duże ilości mleka w diecie odbierają apetyt na inne posiłki stałe.
Według norm podaż mleka (wliczając w to mleko w produktach) nie powinno dziennie przekraczać 600 ml dziennie.
A u rocznego dziecka ilość ta wynosi 350 ml rozłożone na 2-3 posiłki.

Poniżej wskazówki dotyczące jadłospisu dziecka:
1. Dziecko powinno jeść 3-4 porcje produktów węglowodanowych dziennie: kaszki, makaron, ziemniaki, chleb.

2. Dziecku potrzebne są 3-4 porcje warzyw i owoców (warzywa powinny przeważać w diecie dziecka). Zanim skończy rok powinno jeść kilka rodzajów warzyw surowych i sałatkowych. Warzywa i owoce najlepiej siekać lub miksować, ale należy odchodzić od papek na rzecz mniej rozdrobnionych produktów.

3. Dziecko powinno otrzymywać około 50 g porcji białkowych produktów białkowych: mięso kurczaka, królika, cielęcina, ryb.

4. Dziecko zaczyna w tym wieku zwracać uwagę na to co je, także proszę unikać rozgniatania jedzenia i mieszania ze sobą różnych pokarmów na talerzy.

5. Rozcieńczone soczki lub wodę do popicia podajemy dziecku jeśli zje połowę posiłku, aby nie osłabiać apetytu.

Polecam zapoznać się ze schematem wprowadzania posiłków do diety dziecka: http://www.1000dni.pl/1000-dni-zywienia-dziecka/0-6-miesiecy/23-schemat-zywienia-dzieci-w-1-roku-zycia

Zapraszam również na stronę naszej poradni www.kalorynka.pl

Serdecznie pozdrawiam,
mgr dietetyk
Aleksandra Erdmann

www.kalorynka.pl